Šoféři, kterým byl vydán řidičský průkaz v letech 1994 – 2000, mají zákonnou povinnost nechat si oprávnění vyměnit a to do 31.12 2010. Opozdilcům tedy zbývají necelé tři týdny. Už teď je zřejmé, že to většina z nich nezvládne. „Šance, že některý z řidičů, který si podal žádost po desátém prosinci, ještě výměnu stihne včas, je opravdu mizivá. Ze zákona je totiž lhůta na výměnu dvacet dní. Průkazy se netisknou v Děčíně a kdy se k nám dostanou hotové, to opravdu neovlivníme,“ sdělila vedoucí děčínského odboru přestupků a dopravně správních agend Milena Šikýřová a dodala: „Jen na Děčínsku tak bude prvního ledna bez platného řidičáku asi 2 800 lidí.“

Úřední hodiny denně

Děčínský magistrát už v létě rozšířil úřední hodiny. Mimo pondělí a středy tak měli lidé, více jak čtvrt roku, možnost využít k výměně dokladů i úterky. Nyní jsou přepážky otevřené dokonce každý pracovní den. „Řidiči mohou podávat žádosti všechny dny od pondělí do pátku. V pondělí a ve středu je přijímáme od osmi do sedmnácti hodin, v ostatní dny od osmi do půl třetí odpoledne,“ potvrdil referent oddělení přestupků a dopravně správních agend děčínského Ondřej Král.

Rychleji za pětistovku

Řidiči, kteří potřebují po Novém roce bezpodmínečně jezdit a dvacetidenní lhůtu nestíhají, nemusejí propadat panice. Jedna šance na výměnu tu přeci jenom je. „Pokud někdo skutečně potřebuje prvního vyjet a ještě si o výměnu nezažádal, má příležitost využít zkrácené řízení. To jsme pak povinni vydat průkaz do pěti pracovních dnů. Není to ale zadarmo, takového žadatele to bude stát pět set korun,“ řekl děčínský referent Ondřej Král.

Za jízdu hrozí pokuta

V případě, že někdo na silnice přeci jen vyrazí bez platného řidičského průkazu, vystavuje se riziku vysoké pokuty. „Jízda s propadlým dokladem může přijít opravdu draho. Sice přímo nehrozí zákaz řízení, ale i tak je případný postih velmi nepříjemný. Když policisté někoho chytí se starým řidičákem, jsou oprávněni dát mu přímo na místě pokutu až do výše dvou tisíc. Pokud se hlášení o přestupku dostane k nám na úřad, tak to bude ještě o pětistovku dražší,“ varoval referent oddělení přestupků v Děčíně Ondřej Král.

Infografika.

Rumburk hlásí tisíc, Varnsdorf pět set

Zodpovědnější řidiči nejsou ani v Rumburku a okolí. Na rumburském dopravně správním odboru čeká výměna starých řidičských průkazů tisícovku šoférů. „Lidé příliš nepospíchají. K vydání tu máme připraveno 400 hotových nových průkazů, které si zatím nikdo nevyzvedl, šest set lidí pak ještě ani nevyplnilo formulář,“ tvrdila referentka Jana Kusová z dopravně správního odboru. V Rumburku nemají šoféři velký zájem ani o rychlejší vyřízení žádosti. „Ti, kteří přijdou v těchto dnech a požádají o průkaz v běžné lhůtě do dvaceti dnů, musejí počítat s tím, že prvního ledna budou s největší pravděpodobností bez platného řidičáku, o urgentní vyřízení do pěti dnů za pět set je zájem totiž minimální “ dodala referentka Kusová. Obdobná situace je i ve Varnsdorfu. Podle pracovnice z oddělení evidence řidičů ve Varnsdorfu Ivy Šmídové mají lidé bude i tady prvního ledna bez nového průkazu asi pětistovka lidí.