Vysloužilá okna v nejvyšších partiích kostela trápí město, které je vlastníkem barokní památky, už několik let. Některá jsou dokonce v tak špatném stavu, že vypadávají. Radnice se proto rozhodla pro výměnu prosvětlení kupole i lucerny, tedy samotný vrchol kupole.

„Okna budou vyrobena z dubového rostlého materiálu, oblouk sestaven segmentově tradičně na čepy a rozpory a zajištěn dubovými kolíčky,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Úřad odhadl cenu na necelých 1,7 milionu korun bez daně. Do tendru se ale přihlásila jediná společnost, která podala nabídku. Konečné slovo bude mít rada města. Děčín se snažil získat na výměnu oken dotaci, úspěšný ale nebyl a zaplatí ji tak celou ze svého rozpočtu.

Samotná okna s figurální vitráží tvoří jen část nákladů. Rekonstrukci výrazně prodražuje způsob výměny oken. K těm se je možné dostat pouze zevnitř kostela po postavení lešení. To se vzhledem k výšce kupole vyšplhá nad 25 metrů. Kvůli lešení a práci bude památka veřejnosti nepřístupná. „Kostel bude uzavřen jen po dobu samotné montáže oken. Termín montáže oken bude naplánován v součinnosti s Římskokatolickou farností Děčín I,“ vysvětlil mluvčí úřadu.

V děčínské porodnici jako první v Česku tisknou 3D modely nenarozených miminek.
Primát v Děčíně. V porodnici tisknou 3D modely nenarozených miminek

Kostel měl ve druhé polovině 17. století velmi kvalitního stavitele, který vybavil kostel mnoha prvky, které zajišťovaly dobré vnitřní klima a tím i dlouhodobou kvalitu stavebních konstrukcí, vnitřní výmalby i vybavení kostela. V průběhu 300 let byly provedeny různé zásahy, které už nerespektovaly členění ani funkční prvky větrání. „Proto byl proveden komplexní průzkum, zhodnocení a návrh opatření větrání kostela. Výměna oken návrh větrání respektuje, proto jsou na oknech navrženy ventilační okénka a na oknech v lucerně pak žaluzie,“ řekl Stínil s tím, že kostel v současnosti příliš velkou vlhkostí netrpí.

Pro kostel to není první větší investice v posledních letech. Před čtyřmi lety nechal Děčín zrekonstruovat dvojici historických zvonů, další nový nechal odlít u zvonaře Petra Manouška. Přestože je svatostánek celkově v dobrém stavu, počítá se i s dalšími opravami. „Nutná bude výměna střešní krytiny. Dále bychom měli pokračovat v realizaci opatření větrání kostela a v restaurování vnitřní výmalby,“ doplnil Luděk Stínil. Ještě letos dojde na restaurování pěti soch na atice v průčelí kostela.

Kostel Povýšení svatého Kříže
Raně barokní kostel byl postaven v letech 1687 – 1691, s jeho stavbou začal hrabě Maxmilián Thun Hohenstein, který zamýšlel chrám jako reprezentativní zámecký kostel. Právě se zámkem kostel spojuje krytá chodba. Sto let po vysvěcení stěny kostela vyzdobil freskami pozdně gotický malíř Josef Kramolín, jehož práce je možné vidět nejen v kostelech po celých Čechách.