Rodiny s handicapovanými dětmi, které jsou v nelehké životní situaci, lidé podporují většinou tak, že jejich příběh sdílejí a přispějí jim ve sbírce. Najdou se ale i tací, kteří se rozhodnou pomoci originálním způsobem. Třeba výšlapem na Pravčickou bránu.

Výlet pro dvě děti z Děčína trpící mozkovou obrnou, Noemi a Jarouška, pořádají Andělé bez křídel. Ti pomáhají rodinám s postiženými dětmi organizací nejen sbírek, ale i například koncertů nebo dětských dnů. „Tentokrát je to něco trošku jiného, než jsme doposud pořádali. Pravčickou bránu jsme si vybrali jako symbol našeho krásného kraje, procházku, aby se lidé hýbali,“ uvedla předsedkyně spolku Klára Hozáková.

Přijít podpořit obě děti výletem na Pravčickou bránu mohou lidé v sobotu 24. srpna. Ti, kteří se zúčastní, mohou přispět Jarouškovi a Noemi na speciální rehabilitační pobyt. Za příspěvek vyšší než 100 korun dárce dostane razítko a v restauraci u Pravčické brány na něj bude čekat překvapení.

Potřebují cvičit po operacích

Děti rehabilitační pobyt nutně potřebují. Noemi na jaře absolvovala operaci nohy, při které jí lékaři zpevňovali kyčel a rovnali koleno. Potřebuje tak rehabilitovat více než předtím, aby mohla nohu rozhýbat a zvednout se z vozíku. I Jaroušek potřebuje rehabilitaci kvůli všem možným operacím.

Veteránem severem 2019.
OBRAZEM: Šluknovskem opět projely veterány. Cestu zakončily v Pivovaru Kocour

Obě děčínské rodiny mají výbornou zkušenost s intenzivním rehabilitačním pobytem Klim-Therapy v lázních v Klimkovicích. Je však finančně velmi náročný a rodiny na něj aktuálně nemají peníze.

„Už jednou jsem prostřednictvím Patrona dětí o příspěvek na tento rehabilitační pobyt žádala, potřebnou částku se ale nepodařilo vybrat. Protože jsem na péči o Noemi sama a není v mých možnostech našetřit tolik peněz, prosím o pomoc znovu,“ řekla maminka malé Noemi.

„Pro mě jako samoživitelku je hodně náročné tuto terapii financovat. Po jejím absolvování je ale Jarouškův pokrok opravdu viditelný. Mám kolem sebe úžasné kamarády i rodinu, bohužel však není v jejich finančních možnostech mi pomoci pohybovou terapii uhradit,“ přidala se s prosbou o pomoc Jarouškova maminka.

Záchranářský vrtulník. Ilustrační foto.
Těhotnou ženu transportoval vrtulník z Českého Švýcarska do ústecké nemocnice

Noemi se narodila s dětskou mozkovou obrnou ve formě spastické triparézy, méně častým typem obrny, který se projevuje postižením obou dolních a jedné horní končetiny.

Jaroušek trpí mozkovou obrnou ve formě spastické kvadruparézy, chlapec má postižené všechny čtyři končetiny.

Lidé, kteří by rádi pomohli oběma děčínským dětem, mohou vyrazit na Pravčickou bránu v Národním parku České Švýcarsko kdykoli během soboty.

V případě jakýchkoli dotazů mohou lidé kontaktovat charitativní organizaci Andělé bez křídel prostřednictvím jejich facebookové stránky.

Martina Antošová z Teplic.
Finalistka Miss Martina Antošová z Teplic: Dřív jsem se styděla jít i na pláž