Průvody turistů, cvrkající jízdní kola a vůně regionálních dobrot ve stáncích. To je jen zlomek věcí typických pro první jarní dny, které se kvapem blíží, a spolu s nimi i zahájení turistické sezony.

V Děčíně její start naplánovali na sobotu 24. března v 10 hodin. Hlavní základnou programu bude tradičně Smetanovo nábřeží.

„Do Děčína míří stále více turistů. Jsme městem, které nabízí mnoho zajímavých zážitků, sportovních aktivit, kulturních zajímavostí a samozřejmě překrásnou krajinu. Na toto všechno chceme ještě více upozornit, a to nejen návštěvníky, ale také místní obyvatele,“ vysvětlila náměstkyně děčínské primátorky Hana Cermonová, co je cílem akce.

Lákadlem budou například krátké vyhlídkové plavby nebo prohlídka lodi Cargo Gallery. Jako každý rok proběhne symbolické odemykání Labské stezky cyklojízdou z Nebočad, která startuje v 10 hodin. Při této příležitosti město vypraví z autobusového nádraží cyklobus, jízdenky je možné si rezervovat už nyní.

S jarním odemykáním cyklostezky se mohou návštěvníci těšit i na servis a diagnostiku kol. Vyzkoušet při testovacích jízdách mohou bicykly, elektrokola a koloběžky. Milovníci adrenalinu si budou moci slanit Tyršův most, půjčit si rafty nebo vylézt na via ferratu na Pastýřské stěně.

„Úplnou novinkou letos bude jízda vlakem po trase Trianglu nebo možnost vyzkoušet si populární paddleboarding,“ doplnila náměstkyně primátorky.

Speciální vlak vyjede v 13.25 a 15.28 hodin z hlavního nádraží. Cestující sveze do Prostředního Žlebu, pokračovat bude směrem na východní nádraží a pojede zpět do hlavní železniční stanice. I tyto jízdenky je možné si už nyní rezervovat a vyzvednout v informačním centru buď v děčínské knihovně, nebo na hlavním nádraží.

„Zapomenout bychom neměli ani na druhý ročník Volkswagen běhu. Stejně jako v loňském roce se totiž bude závodit o skvělé ceny,“ dodala Cermonová.

Nejrychlejší závodníci mohou získat například vouchery v hodnotě 1000, 2000 a 3000 korun. Soutěžit mohou sportovci také na kole, běžeckém páse, v rodeu, šipkách a bungee aréně. Na víkend mohou získat auto s plnou nádrží.

Celé nábřeží nabídne kromě soutěží a atrakcí i stánky, ve kterých lidé najdou regionální produkty a pochutiny včetně minipivovarů či děčínské kávy.

Děčínský zámek láká zájemce od 14 hodin do jižních zahrad. „Na děti i jejich rodiče čeká pátrací hra Putování za Dřevánky, spojená s výrobou netradičních hraček,“ popsala mediální zástupkyně zámku Kateřina Goroškov.

Do programu se zapojila i děčínská zoo, která připravila 50% slevu na vstupném.