První desítky hodin pobytu v italské Bibione má za sebou výprava skoro padesáti dětí a jejich pedagogů a vychovatelů z Výchovného ústavu a dětského domova v Děčíně-Boleticích. Na jihu Evropy je čeká týden společného pobytu, na který se vydali autobusem v pátek.

„Je to takový turisticko rekreační pobyt, během něhož si odpočinou a samozřejmě si užijí i koupání v moři. Ale také se ještě budou učit, proto s dětmi jeli i naši kantoři,“ uvedla vedoucí vychovatelka boletického ústavu Irena Kubátová.

Nejrůznější výlety před příchodem léta a nebo prázdninové cestování se stává stále větší samozřejmostí i pro děti, jejichž život má v běžném roce přece jen odlišný režim od kluků a děvčat žijících společně s rodiči .

Zhruba polovina ze sto dvaceti dětí boletického zařízení stráví prázdniny právě mezi svými nejbližšími. Ostatní čekají během července a srpna čtyři výjezdy. Je to věkově rozdělené a budeme cestovat po České republice,“ dodala vedoucí vychovatelka.

Děti zamíří například do Hamru na Jezeře, Srbské Kamenice, Žihobce u Sušice a Kralovic na Plzeňsku. Mladí táborníci si vyzkouší i samostatné vaření, budou pronikat do tajů vodáckého sportu a také je čekají turistické výšlapy.

S příchodem léta se každoročně vyklidňuje i Ústav sociální péče ve Staré Olešce. Na nějakou dobu si tamní klienty berou domů rodiče, kteří o své děti projevují zájem i v běžném roce. Ostatní se vydávají na nejrůznější krátkodobé pobyty,

„Vyjíždějí ale v menších skupinkách, zpravidla tak do osmi lidí. To je maximální počet k tomu, aby si vlastně odpočinuli od toho většího uskupení lidí, se kterými se denně potkávají ve zdejším zařízení, a měli pocit, že jsou na dovolené,“ vysvětlila ředitelka staroolešského ústavu Dagmar Vaňková.

Prázdninové pobyty mají rozplánované podle míry jejich zdravotního postižení. Vozíčkáři se vydávají do míst, kde nebudou mít problémy s projížďkami do okolí a budou mít i vhodné podmínky pro samotné bezbariérové ubytování. Klienti ze Staré Olešky mají za sebou i několik pobytů u moře. Jestli pojede některá skupina i letos do Itálie, to zatím není rozhodnuto.

„Na dovolenou se docela těším. Asi pojedu na pár dnů k sestře s Rudou a také mě docela láká nějaký pobyt pod stanem, kde si můžeme sami vařit,“ nechala se slyšet Pavla Hyrmanová. V ústavu má samostatné bydlení právě se zmiňovaným partnerem Rudou Janečkem. Tomu se ale nikam moc jezdit nechce.

Sjíždění řeky Ohře, pobyt na Pražské boudě, letní tábor v Kyjove a mnohé další cesty a pobyty čekají kluky a děvčata z českokamenického dětského domova Země dětí.

„Na ty letní aktivity využíváme i finanční příspěvky sponzorů, kteří tak myslí na naše děti nejen v období vánočního nadílení nejrůznějších hraček a dalších dárků,“ připomněla ředitelka domova Alena Kuchařová. Třeba za šestidenní ozdravný na Pražské boudě díky podpoře Unie odborových svazů domov zaplatí za jedno dítě pouze dvě stě šedesát korun.

„To je prostě úžasná cena. Samozřejmě, daleko nákladnější pak bývá samotná doprava. Za tu máme zaplatit zhruba sedmnáct tisíc korun, ale zároveň máme jistou naději na sponzorskou úhradu části nákladů nebo celé přepravy,“ dodala ředitelka Kuchařová.

Na příjemné prožití alespoň části prázdnin se mohou těšit i některé děti z děčínských sociálně slabších či jinak problémových rodin. Například v srbskokamenickém intercampu U Ferdinanda stráví deset červencových dnů třicet kluků a děvčat. Zaměření tábora předznamenává celotáborová hra podle seriálu Ztraceni. Hlavní myšlenkou je schopnost přežít, která bude účastníky tábora provázet během celého pobytu. Všichni se stanou trosečníky, kteří se budou muset potýkat s přežitím, ale také záhadami a nebezpečnými jevy.

„Jde o jeden ze tří projektů, na které v rámci prevence kriminality získal odbor sociálních věcí a zdravotnictví děčínského magistrátu finanční podporu z ministerstva vnitra. Cílem tábora je dětem ukázat, jak mohou plnohodnotně trávit svůj volný čas, rozvíjet u nich sportovní, výtvarné a hudební dovednosti, podněcovat u nich kamarádské vztahy a vést je k hygienickým návykům,“ uvedla projektová manažerka Dagmar Vávrová. Připomněla, že už v květnu jedna skupina čtrnácti až osmnáctiletých kluků z problémových rodin absolvovala společný pobyt spojený s jízdou na kolech a v srpnu další skupinu čeká vodácký tábor.