Tanečnice, Vlčí hora nebo Jedlová. Šluknovsko patří spolu s Děčínskem mezi milovníky rozhleden k nejvyhlášenějším oblastem. V brzké době by měla přibýt další dvě místa, ze kterých se budou moci turisté rozhlédnout do dáli. Novou vyhlídku chystá Šluknov, na Luži na německé straně staví Grossschönau novou rozhlednu.

Z vyhlídky na Židovském vrchu u Nového Hraběcího by se první turisté mohli pokochat pohledem na Šluknov a nejbližší okolí již na jaře příštího roku. „Vyhlídka je poměrně specifická. Má podobu poloviny neukončeného mostu, která bude zakončena skleněným zábradlím,“ řekl Martin Chroust z odboru rozvoje a životního prostředí šluknovské radnice.

Vyhlídková plošina bude přibližně čtyři metry nad terénem a nabídne půlkruhový výhled směrem na jih. Nyní se na Židovském vrchu staví opěrná gabionová zeď a připravuje se samotná konstrukce vyhlídky, kompletně hotovo by pak mělo být v květnu příštího roku.

Šluknovu se podařilo na stavbu rozhledny, která vyjde na přibližně jeden milion korun, získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj (MMR). To zaplatí přibližně polovinu nákladů.

Aby turisté novou atrakci našli, bude je k ní směrovat městský navigační systém. „Jednáme také s Klubem českých turistů, aby některé své značené trasy přeložil právě přes novou vyhlídku,“ dodal Chroust.

Šluknov původně žádal o peníze z přeshraničního programu Euroregion Nisa na dvě rozhledny. Jedna měla vyjít na sedm milionů, druhá na čtyři. S touto žádostí ale neuspěl. Nyní bude chtít město požádat MMR o příspěvek na stavbu rozhledny na Jitrovníku, což je nejvyšší kopec nad Královstvím na východní straně města. Jeho výška přesahuje 500 metrů nad mořem.

Podobně dopadla i ostatní města, která chtěla získat z přeshraničního projektu peníze na nové rozhledny, například Krásná Lípa. „Vzhledem k omezenému množství peněz na tuto dotaci se na nás nedostalo. Města na německé straně si to platí z národních nebo zemských dotačních programů,“ vysvětlil starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

STAVÍ SE I NA LUŽI

Jedním z takových měst je Grosschönau ležící přímo na hranicích s Českou republikou. Toto přibližně pětitisícové město v současné době staví novou kamennou rozhlednu na nejvyšším vrcholu Lužických hor Luži. Věž by měla vyjít na přibližně 750 tisíc eur, tedy necelých 19 milionů korun. Na stavbu přispěla valnou měrou také spolková vláda.

Velkou část stavebních nákladů spolkne přeprava stavebního materiálu na vrchol Luže, vynáší jej tam totiž vrtulník. První turisté by se odsud mohli rozhlédnout po okolí za dva roky. Směrem do Německa je výhled dobrý, ale na české straně vrcholu bude nutné některé stromy prořezat.