Zahradnictví U Moců v Markvarticích nefunguje. Nikoliv proto, že by manželé své podnikání vzdali, ale kvůli červencové povodní. Ta zahradnictví zcela zničila.

„Teď opravujeme v domě, už máme nové dveře, ty původní voda vyrazila, měli jsme z domu doslova průtokáč, v jedné z místností tryskal gejzír, bylo tu vody metr sedmdesát,“ ukazují manželé na pozůstatky povodně na stěnách. Pokoj už voní novotou, v ostatních místnostech je pořád cítit vlhko.

„Kdepak zahradnictví, na to teď nemáme ani pomyšlení,“ tvrdí manželé Anna a Jan Mocovi. Přesto zvou na prohlídku míst, kde stály foliovníky, ležely stovky přepravek, k životu se měly desítky řízků nejrůznějších květin, keřů, stromků. Okna skleníků jsou zakryta jen igelitem, sklo vymlátila voda, chybí i zahradní bouda, kde Mocovi skladovali nejrůznější materiál. „Měli jsme nařízkováno několik stovek muškátů, byli jsme pyšní na to, že jich máme na pět desítek druhů, zbyly nám jen asi čtyři nebo pět. Azalky, které jsme pěstovaly, vzala taky voda, prostě všechno, zůstalo nám jen několik pytlů zeminy a hnojiva na květiny,“ říká Jan Moc. Zbytky teď bude rozprodávat. „Moc toho není, ale pro pár pytlíků si lidi můžou přijít, dám to levně,“ zve.

Následky povodní jsou stále ještě znát. ČTĚTE ZDE>>>

Příští jaro zůstanou dveře zahradnictví zavřené. „Kdoví, jestli je otevřeme další rok, už nejme nejmladší, něco pěstovat budeme, ale spíš jen pro sebe,“ tvrdí oba.

Pokud toto tvrdí, mají ti, kteří sem zajížděli pro sadbu z okolních měst a obcí, téměř vyhráno. Stejně tak totiž začal Jan Moc podnikat. Nejdříve pěstoval jen pro sebe, pak pro lidi v obci a nakonec se zahradnictví rozrostlo natolik, že k němu zajížděli lidé z celého okresu. Ti všichni věří, že se manželé k velkému zahradničení vrátí. „Zatím tomu sami moc nevěříme, ještě jsme se nevyrovnali s tím, co se stalo a dneska je pro nás prvořadé dát do pořádku dům,“ stojí si na svém manželé.