Jen v Ústí nad Labem je 519 výherních automatů. Městské obvody z jejich provozu získávají celkem téměř 30 milionů korun ročně. Obvody, které automaty povolují, finance z nich získané využívají v provozu na zajištění péče o vzhled obce, údržbu a opravy majetku a další.
V rozpočtech měst se jedná o nemalé částky. Lze ale očekávat, že ještě víc peněz poteče přes videoterminály. K obcím se ale nedostanou, terminály povoluje a reguluje přímo ministerstvo financí. Například v Mostě už přitom mají videoterminálů téměř stejný počet jako výherních automatů.

Přijde změna?

Očekávaná novela loterijního zákona by obcím v regulaci terminálů pomohla. Zástupci měst, kterým by se tak rozpočet nafoukl o další miliony ale slibují, že místo vytěžování gamblerů hazard omezí.

„Nový loterijní zákon měl vedle zprůhlednění režimu odvodu části výtěžku za cíl umožnit obcím regulovat prostřednictvím obecně závazné vyhlášky i ostatní loterie a jiné podobné hry povolovat. Městu by novela přinesla možnost omezení hazardu. Nově by se stala účastníkem všech řízení o povolení her, které by se dotkly jejího území.“ řekla Alena Sedláčková, mluvčí mosteckého magistrátu. Most by tedy šel cestou omezení.

Automaty dlouhodobě omezují i v Chomutově. V současné době je v Chomutově z původních 495 „jen“ 106 výherních hracích přístrojů.
Podle informací magistrátu ve městě bez jeho souhlasu povolilo Ministerstvo financí ČR přes 900 videoloterijních terminálů. „Jejich umístění je naprosto nevhodné např. v blízkosti školy, magistrátu, kde se vyplácejí dávky sociální péče, či v sociálně problematických lokalitách,“ upozornil mluvčí Chomutova Tomáš Branda. „Videoterminály jsou mnohem nebezpečnější, než klasické výherní automaty. Dá se na nich podstatně více prohrát,“ řekla primátorka Ivana Řápková.

Méně automatů

„Město musí mít možnost zasahovat do povolování videoterminálů, protože jejich počet a umístění ovlivňuje nejen závislost lidí na hraní, ale i s tím spojenou kriminalitu, veřejný pořádek, zadluženost lidí a sociální situaci ve městě,“ dodala Ivana Řápková.

„Nový loterijní zákon, který byl prezidentem vetován, nám měl pomoci právě v omezení hazardu. Dlouhodobé aktivity města a dalších organizací vedou jednoznačně k redukci hazardu ve městě před získáváním financí od nemocných lidí, kterými gambleři bezesporu jsou,“ dodal Branda.

Příjmy z videoloterijních terminálů jsou prozatím čistě příjmem státu. Zastupitelstvo Chomutova ale už projednává vyhlášku o zpoplatnění těchto zařízení.

Pryč od škol

Zatímco v ostatních městech se automatů zbavují, v Ústí nad Labem vesele fungují i v lékařských zařízeních. Dle Ústečana Jana Chadimy funguje taková herna na Severní Terase, šedesát metrů od ní je navíc střední škola.

Další sporná herna je v Neštěmicích naproti Úřadu městského obvodu, na Střekově hned vedle obchodní akademie, nebo ve stejném vchodě jako pobočka městské knihovny. „Případů, kdy byl porušen zákon, by se ale dalo najít víc,“ upozornil Ústečan primátora a starosty ústeckých městských obvodů.