Co je to za nápad? Ptáte se možná. Ke slanému moři a ještě šalinou? No, je to tak. Vyzkoušejte. Jeden víkend v nedalekém přímořském letovisku Bad Schandau vydá za týdenní dovolenou na italské riviéře. Nevěříte? Tak schválně. Abych nezapomněl – děti vezměte s sebou. Bude se jim to moc líbit.

Milovníci tramvají, obzvláště těch historických, mohou vyrazit na půlhodinovou jízdu do skal. Drncá to, škube, píská a hvízdá. Všude kolem velká sláva, vlaječky, cinkrlátka a fanfáry. Aby ne, první a jediná výletní tramvaj na světě, co jezdí v národním parku, ledacos pamatuje a příští víkend slaví neuvěřitelných 113 let.

Na nedalekou skalní bránu „Kuhstall“ (a pak že Pravčická brána je jen jedna) je to z konečné stanice cca 30 min. chůze. Daleké výhledy ze skalních oken, které zde vytvořilo moře, ohromí každého. Moře jsme tak trochu nestihli, přišli jsme o 90 milionů let později. Nevěříte? Tak se přesvědčte a vezměte vaše ratolesti do zážitkového areálu NationalparkZentrum v Bad Schandau. Prožijete zde plno nečekané zábavy. Vaše děti z toho budou u vytržení - a nejenom ony. V kinosále na vás čeká řada filmů a prostorových videoprojekcí. Proletíte se nad krajinou v dobách křídového moře, sopečných vulkánů nebo neprůstupných kaňonů. Bezpečně nakouknete do obřího mraveniště a z napínavé noční expozice plné chrochtání a houkání se vám chtít taky nebude. Všude kolem plno obrázků, hračiček a srandiček. Vyzkoušejte si to na vlastní kůži, tolik zážitků na jednom místě. Jednomu se tomu nechce věřit.

TIPY NA VÝLETY
14. Kirnitzschtalfest / Slavnosti historických tramvají
Termín: 30. - 31. 7. 2011
Místo: Depo Křinické dráhy u Bad Schandau
Program: www.kirnitzschtalfest.com
Jízdné, jízdní řády a další informace na: www.ovps.de
Toskana Therme Bad Schandau
Kontakt: ul. Rudolf-Sendig-Strasse 8a
Web: www.toskanaworld.net
Otevírací doba: Po-Čt, Ne 10.00 – 22.00h / Pá, So 10.00 – 24.00h / při úplňku do 02.00h
Vstupné: 13€/2h/dospělí, 26€/2h/rodinné vstupné
Toskana Therme Bad Schandau
Kontakt: ul. Rudolf-Sendig-Strasse 8a
Web: www.toskanaworld.net
Otevírací doba: Po-Čt, Ne 10.00 – 22.00h / Pá, So 10.00 – 24.00h / při úplňku do 02.00h
Vstupné: 13€/2h/dospělí, 26€/2h/rodinné vstupné
Parkování: v areálu Toskana Therme
Zážitkový areál NationalparkZentrum Bad Schandau
Kontakt: NationalparkZentrum Bad Schandau, ul. Dresdner Str. 2
Web: www.lanu.de
Otevírací doba: Po-Ne 9.00 – 18.00 h
Vstupné: 4€/dospělí, 8,5€/rodinné vstupné
Parkování: Bad Schandau labské nábřeží (100m od NationalparkZentrum).
Servis: expozice, film, obsluha v češtině

Pro ty úplně nejmenší je zde dětský koutek. Pro vás pak velmi dobrá restaurace. Na závěr to nejlepší… vše je vám to servírované v češtině – filmy, videoprojekce, expozice i personál.

A kde že to vlastně je? Kousek za náměstím při hlavní silnici. Přes celou budovu je vyvěšená fotka šelmy rysa ostrovida. Kdo sem zavítá, pochopí, jak to bylo s tím mořem.

Á propó, to moře. Kousek ho tu pro vás ještě zbylo. Děti neuvěří a budou špičkou jazyka ochutnávat a ochutnávat …

Toskana Therme – vodní svět termálních lázní. Místo plné odpočinku, relaxace, tepla, tónů a požitků. Máte příležitost prožít zde něco mimořádného. Hra barev a podmořských zvuků uchvátí všechny bez rozdílu věku. Nechte se nadnášet na hladině slaného teplého moře ponořeni do sebe sama za zvuků tekoucí hudby a barevných obrazců.

Soustava vnitřních a venkovních bazénů s protiproudem i bez zabaví vaše ratolesti na dlouhou dobu, zatímco vy dopřejete svému tělu a mysli nevídané uvolnění. Čeká zde na vás také bylinková lázeň, římská parní lázeň, finská sauna, pára, ledová studna. To vše podle vašeho přání a nálady. Italská restaurace se středomořskými specialitami na závěr dne je samozřejmostí. Těstoviny Spaghetti, Penne, Tortellini, Fettuccine, dezerty Tiramisu, Panna cotta či italská zmrzlina dokonají své.

Pro labužníky zde mám tajný tip: ve venkovním Beach baru si objednejte pravé italské cappuccino a jen s kulisou pískovcových skalních věží za zády pozorujte cvrkot na labském nábřeží lázeňského centra Bad Schandau. Na hranice Čech to máte dvacet minut. Dovolená jako víno.
Krásné prázdniny plné zážitků!

Autor: Jiří Šťastný