Problémy s hlučnými petardami začínají pravidelně každý rok kolem Mikuláše a trvají až do příchodu Nového roku.

„Letos máme již nahlášených několik psů, kteří se zaběhli po výbuchu petard. A přibývat budou během celého prosince," říká vedoucí děčínského útulku Eveline Jahelková.

Psi, stejně jako ostatní zvířata, mají mnohem citlivější sluch a velký hluk je pro ně stresující, což je může stát i život.

„Může se stát, že bude mít například problémy se srdcem, případně se zraní, když se ve stresu dá na útěk," vysvětluje Jahelková.

Vystresovaný pes je schopen překonat i dvoumetrovou překážku. Obzvlášť pokud někdo hodí petardu přímo do zahrady.

Ohrožená jsou ale i divoká zvířata žijící v parcích nebo lesích přímo ve městě, případně na okraji velkých sídlišť.

Odborníci proto doporučují v době ohňostrojů zvířata zajistit, případně jim podat léky na zklidnění.

„Vše je ale otázka lidské slušnosti. Pokud někdo dělá ohňostroj, měl by zajít za svými sousedy a slušně je předem upozornit, že se něco takového bude dít," říká Eveline Jahelková, která by byla pro omezení ohňostrojů.

Podobný názor zastává poměrně dost lidí. Někteří by po vzoru Německa omezili prodej zábavní pyrotechniky jen na krátkou dobu před koncem roku, jiní by pak rádi, aby město přijalo vyhlášku omezující používání pyrotechniky.

Podobné vyhlášky má již několik měst, na Děčínsku je to například Varnsdorf. V tom je možné používat zábavnou pyrotechniku jen 30. dubna, 31. prosince a 1. ledna. Zároveň ale mohou radní ve Varnsdorfu schválit výjimku, na jejímž základě je možné odpalovat ohňostroje i v jiné dny.

V Děčíně prozatím přijetí podobné vyhlášky nezvažují. Problematická je především její vymahatelnost, protože odpalování petard je relativně krátkodobá záležitost trvající nanejvýš jen několik minut.

„Museli bychom člověka chytit přímo při zapalování pyrotechniky," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák, podle jehož názoru by pomohlo pouze omezení prodeje na určité období v roce.

Podle jeho názoru navíc v posledních letech užívání zábavní pyrotechniky ubývá.