„Počet hlídek zůstane stejný jako doposud, kdy na Šluknovsku sloužily speciální pořádkové jednotky. Lidé by si tedy neměli ničeho všimnout,“ ujišťuje policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Nové posily se budou na Šluknovsku střídat ve dvou přibližně čtyřdenních turnusech. Na jednu směnu připadne 25 policistů. Během jednotlivých směn budou ubytováni v policejním zařízení ve Starých Křečanech.

Oproti původním informacím ale na Šluknovsko nezamířili příslušníci nově vznikající speciální pořádkové jednotky, ale posily z krajského ředitelství. „Na Šluknovsko nemohou zamířit příslušníci speciální pořádkové jednotky Ústeckého kraje. Ta totiž neexistuje, protože zatím nemáme k dispozici novou systematizaci,“ říká Poláčková.

S tím ale nesouhlasí ministerstvo vnitra.

„Ministerstvo vnitra obdrželo od Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje materiál, který řeší organizační záležitosti, ne otázku systematizace služebních míst. Tento materiál je ministru vnitra předkládán především na vědomí a nemá vliv na počet tabulkových míst,“ tvrdí Denisa Čermáková ministerstva.

Systematizace určuje, kolik lidí bude sloužit v jednotlivých útvarech nebo kde budou tyto útvary sídlit. Podle současných předpokladů by měla mít ústecká speciální pořádková jednotka asi dvě stovky příslušníků a sídlit by měl v Teplicích. Doposud je vybráno přibližně padesát mužů, kteří by se měli stát prvními členy jednotky. Do konce roku by měla přibýt další padesátka.

Policisté z obvodních oddělení v celém kraji si již dříve mohli požádat o převedení do nově vznikajícího útvaru. „Jejich dosavadní místa zaplní policie nově nabranými policisty,“ řekla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.