S milionovými ztrátami počítají podnikatelé v západní části Šluknovského výběžku. Lidé se zase bojí o práci. A to vše kvůli plánovanému uzavření hraničního přechodu v Dolní Poustevně. Sousední město Sebnitz totiž bude celé léto opravovat přístupovou silnici, a proto přechod uzavře. S tím ale Šluknovsko nesouhlasí, lidé již podepisují petici.

Nutná oprava

Když se Šluknovským výběžkem před necelými třemi lety prohnaly povodně, nebyla ušetřena ani Böhmische Strasse v Sebnitz, která vede k hraničnímu přechodu. Tu chce nyní radnice v saském městě uzavřít na téměř čtyři měsíce.

„Chápeme je, že to chtějí opravit. Dva týdny, měsíc by pochopil každý. Ale čtyři měsíce jsou pro nás likvidační. Zvedla by se už tak vysoká nezaměstnanost, mladí by začali odcházet ještě ve větší míře. A podle mne nevratně," říká starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.

V Dolní Poustevně se proto rozhodli sepsat petici proti drastickému omezení provozu na jediném hraničním přechodě v západní části Šluknovska. Postupně rozmístili archy v češtině a v němčině na přibližně dvě desítky míst. Kromě samotné Poustevny je petici možné podepsat například ve Velkém Šenově, Vilémově nebo i v poměrně vzdálené Krásné Lípě. Jen během prvních dvou dnů se pod petici podepsalo na 260 Němců, celkem počítají organizátoři se stovkami podpisů. Archy chtějí sesbírat do konce tohoto týdne, aby následně posloužily jako podklady pro jednání.

„Chceme tak vytvořit tlak na jiné technické řešení. Podpořit by nás v tom měl při jednání v Německu i krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek," pokračuje starosta. Ten si na pomoc v boji proti uzavírce německé silnice vzal i kraj. Jeho zástupci by se totiž měli zúčastnit jednání s německou stranou. To se uskuteční avizovaný příští týden.

Jinak to nejde

Podle sebnitzské radnice je ale omezení průjezdu osobních aut Böhmische Strasse nezbytné.

„Opěrná zeď podpírající celou Böhmische Strasse má kvůli povodním 170 metrů od hranic přibližně padesátimetrový úsek, který není možné udržet v provozu bez zásadních oprav. Ty je možné udělat kvůli opravám dalších tří ulic pouze během úplné uzávěry silnice," vysvětluje příčiny Kerstin Nicklisch ze sebnitzské radnice.

Dvě stavby jsou přímo na přístupových cestách a jiné ulice není možné jako objížďky využít. Jsou podle radnice v Sebnitz příliš úzké.

S tím, že není možné využít jiné technologické postupy, ale postoustevenský starosta nesouhlasí. V jeho městě již staví přibližně dva roky a lidí se to téměř nedotklo.

„V Poustevně máme s podobnými problémy bohaté zkušenosti, když jsme stavěli kanalizaci a čističku. Museli jsme sice omezit provoz, ale nikdy jsme ulici nezavřeli," říká Miroslav Jemelka.

Podle Kerstin Nicklisch k současné vyhrocené situaci vůbec nemuselo dojít. Již několik se totiž jedná o otevření dalšího hraničního přechodu v západní části výběžku. Ale neúspěšně.

„Je nutné zdůraznit, že již několik let mohl být v provozu přechod pro osobní automobily mezi Langburkersdorfem a Lobendavou. Kvůli peticím se tak ale opakovaně nestalo. Zatím poslední pokus byl v roce 2009," dodává mluvčí sebnitzké radnice Kerstin Nicklisch.

To potvrzuje i lobendavská starostka Lenka Hausdorfová.

„O přechod se snažíme poměrně dlouho, vždyť by nám zkrátil cestu do Neustadtu o deset kilometrů. Jenže na německé straně se vzbouřilo několik domkářů, dali dohromady podpisovou akci a bylo po přechodu. Přitom na naší straně je vše připravené až ke státní hranici," vysvětluje starostka nejsevernější české obce, která v minulých dnech musela řešit další pohromu. Pošta zde chtěla uzavřít svou pobočku. Po sérii jednání, do kterých se zapojil i hejtman Oldřich Bubeníček, nakonec pošta v Lobendavě zůstala.

Jak jednání o zmírnění omezení provozu dopadne ale není jasné, německá strana totiž příliš změnám nakloněna není. A to přesto, že Kerstin Nicklisch tvrdí, že se snaží zkrátit dobu oprav na nejkratší možnou dobu.

„Jestli se to podaří, to nevím. Ale je důležité, že je to otevřené a bude se o omezení provozu na přechodu mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz ještě jednat," doufá Miroslav Jemelka.