Nikoliv bohem ale politiky zapomenutý kraj. Tak charakterizují Šluknovský výběžek tamní obyvatelé i starostové měst a obcí.

Politici míní, že to není pravda. „Osobně jsem pomohl Krásné Lípě a obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko s několika projekty,“ bránil se lídr kandidátky ODS Petr Gandalovič. Připustil však, že ví o vysoké nezaměstnanosti ve výběžku, nízké vzdělanosti, o nedostatku pracovních míst i o špatném dopravním spojení.

„V první řadě je třeba dobudovat silniční síť tak, aby na Šluknovsko zamířili investoři, je nutné tlačit i na ČEZ, aby zdokonalil zásobování tohoto regionu elektřinou, pak lze rozvíjet průmysl a dát tamním lidem práci,“ představil v nástinu recept na slušnější život ve Šluknovském výběžku Gandalovič. Sám prý v předvolební kampani navštívil Krásnou Lípu, Jiříkov, ve Varnsdorfu chystá ODS rozbít Městečko řešení.

Včera byl v Děčíně Martin Bursík, lídr Zelených.

„Šluknovskému výběžku pomůže jedině rozvoj lehkého průmyslu s nejmodernějšími technologiemi, je třeba se zaměřit na vzdělanost lidí, aby z kraje neutíkali do velkým měst a oblast má i velký potenciál v turistickém ruchu,“ vyjmenoval Bursík.

Jenže místní politici míní, že to všechno jsou jen volební sliby.

„Šluknovský výběžek je opravdu na pokraji jejich zájmu, oblast s padesáti tisíci obyvateli jim mnoho hlasů ve volbách nepřinese, takže co by se namáhali,“ tvrdil starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

S tím souhlasí i starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart. „Navíc lídři ani nejsou z Děčínska, natož ze Šluknovska, nežijí tu, jen kandidují,“ upozornil. I on má pocit, že současní poslanci z Ústeckého kraje nic moc pro region a hlavně Šluknovsko, neudělali. „Stačí srovnat, kolik peněz plynulo z Operačního programu životního prostředí k nám na sever a kolik třeba na severní a jižní Moravu či do jižních Čech. Samozřejmě se k nám dostalo mnohonásobně méně peněz. Přitom máme jedno z nejhorších životních prostředí v republice. Je to kvůli tomu, že poslanci z Ústeckého kraje v boji o peníze nepomohli,“ dodal Linhart.

Jediný z oslovených lídrů, Josef Šenfeld z KSČM, při dotazu, co se mu vybaví, když se řekne Šluknovský výběžek, uvedl, že je to oblast Ústeckého kraje, na kterou se zapomíná. „Politici by tam měli vyjíždět, oblasti pomáhat. Je třeba zlepšit dopravní infrastrukturu a vůbec oblast zatraktivnit pro investory,“ dodal Šenfeld.

Krásná oblast s krásnou přírodou, kam jezdil do Lobendavy s dětmi na tábory. Tak vidí Šluknovsko lídr Věcí veřejných Milan Štovíček. Vidí i řady nezaměstnaných a nevzdělaných lidí. A jaký recept nabízí on? „Není to práce na jedno volební období, ale je třeba investovat do tamních lidí, orientovat se na drobné řemeslníky, služby, ale i tradiční lesnictví,“ řekl Šťovíček.