Jednu změnu však přece jen letáky prozrazují. „Zatímco v předchozích letech se to v letácích hemžilo pohádkovými postavičkami nebo elektronikou, letos řetězce sází na speciální potřeby dětí,“ prozradil ředitel České distribuční Petr Sikora.

V nabídce jsou ergonomické psací potřeby, výbava pro leváky, logopedické pomůcky, zábavné elektronické tužky nebo stíratelný sešit umožňující opětovný nácvik psaní. Již tradičně je doplňuje široký výběr ergonomických batohů a aktovek.

Nabídka produktů je široká a není snadné se v ní zorientovat. Řetězce proto letáky využívají jako edukativní materiál, v němž rodičům vysvětlují, pro jaké potřeby se které produkty hodí. Rodiče tak mohou snadno porovnat nabídku a vybrat svému dítěti odpovídající pera nebo tužky. To je důležité hlavně na prvním stupni.

Letáky tak obchodníci používají coby nástroj pro budování vztahu se zákazníkem a prezentaci šíře nabídky. „Skoro 60 procent lidí totiž v letácích hledá inspiraci, informace o produktech a návody na jejich využití,“ podotkl Petr Sikora. Řetězce podle něj pochopily, že letáky nemusí propagovat jen slevy.

Jak dále vyplynulo z analýzy, díky výběru zboží z letáků mohou rodiče na základní školní výbavě pro prvňáčka ušetřit až 41 procent a zaplatit jen 1 613 korun. Oproti loňsku podražily sešity formátu A4 a boxy, do kterých je možné tyto sešity uložit. Naopak zlevnily základní psací potřeby.

Nejdražší položkou zůstává pořízení aktovky. V nabídce jsou batohy již od tří set korun, ty jsou ale vhodné spíš na volný čas. Zejména děti na prvním stupni totiž nosí na zádech i pětinu vlastní váhy a ničí si záda. Ergonomické brašny před slevou stojí často přes dva tisíce korun, díky letáku na nich však rodiče mohou letos ušetřit až 800 korun.

Základní výbava prvňáčka v roce 2018 podle České distribuční

Zboží                       Cena po slevě   Výše slevy

aktovka                       700 Kč             30 %

bačkory                       100 Kč             40 %

penál (plný)                 200 Kč             47 %

pastelky 12 ks              15 Kč               50 %

tužky 3 ks                    15 Kč               40 %

ořezávátko                   12 Kč               40 %

nůžky                           20 Kč               33 %

pero                            10 Kč               30 %

kufřík                           70 Kč               35 %

temperové barvy          60 Kč               40 %

barevné papíry A4        15 Kč               40 %

box na sešity A4          70 Kč                36 %

obaly na sešity A4 10   29 Kč                51 %

sešity A4 (5 ks)           40 Kč                46 %

sešity A5 (5 ks)            5 Kč                 83 %

cvičky                          218 Kč             30 %

láhev                           73 Kč               31 %

CELKEM                       1 613 Kč          41 %