Noc kostelů nabídne rozmanitou nabídku možností 
– komentované prohlídky, přednášky, rozhovory, hudební vystoupení, programy pro děti, na některých místech i návštěvy prostor, které nejsou pro veřejnost běžně přístupné – ať už jsou to varhanní kůry, krypty nebo kostelní věže. Noc kostelů ale také nabídne prostor pro ztišení a modlitbu, čtení z Bible, duchovní slovo, besedy o víře apod. Zájemci se mohou pořadatelů i kněží zeptat na vše, co je v souvislosti s křesťanstvím zajímá.

DĚČÍNSKO

V Děčíně se během Noci kostelů otevře řada kostelů a lidé se budou moci podívat i na místa, která běžně nejsou přístupná. Například v kostele Povýšení svatého Kříže v Křížové ulici bude možné vystoupat k varhanám a pozorovat varhaníka přímo při hraní.

Do Noci kostelů se tradičně zapojují i sakrální objekty ve správě děčínského zámku.

„V Thunovské kapli i v kapli svatého Jiří budou připravené komentované prohlídky. V zámecké kapli svatého Jiří pak bude připraven i program pro děti," říká ředitelka děčínského zámku Iveta Krupičková.

Na řadě míst budou připravena i hudební vystoupení. Napilno bude mít například hudební seskupení SaH, které během pátečního večera postupně vystoupí 
v Růžové, v Ludvíkovicích 
a v kostele v Křížové ulici 
v Děčíně.

V evangelickém kostele na Teplické ulici v Děčíně se je pak možné těšit na varhanní koncerty, vystoupení žáků základní umělecké školy nebo Jílovského pěveckého sboru.

Bohatý program také čeká návštěvníky kostela sv. Anny v Jedlce. V tomto nedávno zachráněném kostele se uskuteční oblíbené komentované prohlídky, varhanní koncert nebo zvonění zvonu. V jetřichovickém kostele se mohou jeho návštěvníci těšit na vystoupení Českokamenického pěveckého sboru nebo na prohlídku kostelní věže.

ŠLUKNOVSKO

Také na Šluknovsku se v pátek otevřou večer a v noci malé i větší kostely.

Jedním z nejznámějších kostelů, a to nejen v rámci Šluknovského výběžku, je bazilika minor ve Filipově, která letos slaví 150. výročí svého vzniku.

„Připravili jsme komentované prohlídky kostela, výstavy o historii poutního místa Filipov a ve 20 a 21 hodin hru na varhany v podání Jiřího Chluma," říká Klára Mágrová z rumburské římskokatolické farnosti.

V rumburské Loretě se od 17 hodin uskuteční koncert hráče na citeru Michala Müllera a zpěvačky Kláry Brabníkové. Během vystoupení posluchači uslyší zpracování původní lidové hudby zdejšího kraje, převážně zpívané v němčině. Zazní i několik zdejších lidových tanců bez zpěvu a sefardské písně. „Michal Müller je v současné době v Čechách jediným graduovaným hráčem a pedagogem na Koncertní citeru. Ve svém oboru patří dnes mezi nejprogresivnější citeristy světa. Jako sólista je vyhledáván právě pro svůj jedinečný a osobitý projev, a přístup k nástroji. Kromě literatury klasické se zabývá tvorbou vlastní. Jeho hudba stojí na pomezí lidových motivů, blues, jazzu, world music a volné improvizace. Spolupracuje s muzikanty různých žánrů, improvizuje s výrazovými tanečníky a básníky, píše filmovou hudbu," uvádí se na webových stránkách Michala Müllera.

Noc kostelů 2015 - Jedlka.Kam na Děčínsku na Noc kostelů?Děčínkostel sv. Martina
kostel Povýšení sv. Kříže 
v Křížové ulici
kostel sv. Václava a Blažeje
zámecká kaple sv. Jiří na Zámku Děčín
kostel sv. Františka z Assisi
Evangelický kostel
modlitebna Husova sboru
kostel sv. Václava
Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého v Chrástu
kostel sv. Františka Xaverského
kaple Andělů Strážných
modlitebna Církve bratrské
kostel Panny Marie
kostel Nejsvětější Trojice
obecní kaple
kaple Nejsvětější Trojice
Sbor Křesťanské společenství Děčín
Javorykostel sv. Prokopa
Jetřichovicekostel sv. Jana Nepomuckého
JílovéNoc kostelů 2015 v bazilice Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově. kostel Nejsvětější Trojice
Sněžníkkaple Panny Marie
Jiřetín pod Jedlovoukostel Nejsvětější Trojice
Jiříkov – Filipovbazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů
Lipovákostel sv. Šimona a Judy
Lobendavakostel Navštívení Panny Marie
Ludvíkoviceobecní kaple
Malá Veleň – Jedlkakostel sv. Anny
Markvarticekostel sv. Martina
Mikulášovicekostel sv. Mikuláše
Rumburkevangelický kostel
Loretánská kaple Panny Marie a klášterní kostel sv. Vavřince
Růžovákostel sv. Petra a Pavla
Srbská Kamenicekostel sv. Václava
Varnsdorfděkanský kostel sv. Petra a Pavla
Vilémov u Šluknovakaple Nanebevzetí Panny Marie

Program jednotlivých kostelů je možné nalézt na www.nockostelu.cz. Program je možné také nalézt v brožurách, které si bude možné vzít v kostelích. Brožura zároveň poslouží jako poutnický pas, do kterého si mohou nechat návštěvníci kostelů otisknout pamětní razítka.