Je to nefér. Proč jsem já platil a jiní nemuseli. Podobné argumenty zaplavily již o víkendu sociální sítě v Děčíně a zároveň požadovaly vrácení vstupného. A to přesto, že program včetně největších hvězd proběhl podle plánu. Pouze jej kvůli hroutícímu se pódiu bylo nutné operativně přesunout z nábřeží pod zámkem na Mariánskou louku. Nyní se radnice rozhodla vrátit část vstupného. „Návštěvníci festivalu, kterým to přijde v rámci platby vstupného nefér nebo se cítí programem na náhradním místě poškozeni, nabízíme možnost refundace vstupného,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil s tím, že je možné požádat o vrácení vstupného v hotovosti ve výši 180 korun. O vratku může požádat v městském informačním centru pod knihovnou každý, kdo si koupil dvoudenní vstupenku. Žádat je možné od 10. do 28. června, potřeba je se prokázat náramkem nebo papírovou či online vstupenkou.

Radnice řeší také vznik problémů, za kterými byla vyšší hladina Labe, než je obvykle, doprovázená velmi silnými srážkami. Kvůli tomu došlo k podmáčení podloží a naklonění pódia, na kterém se nakonec zlomilo několik nosníků. „Zvažujeme další opatření, která by zvýšila bezpečnost v takto nestandardních podmínkách, abychom podobným situacím v budoucnu předešli. Závěry přijmeme až po kompletním vyhodnocení situace,“ popsal Stínil. Poškození pódia nebude pro město znamenat žádné náklady navíc. Městská příspěvkovka Děčínská sportovní si totiž pronájem pódia včetně jeho stavby objednala na klíč u vysoutěžené společnosti, která byla za jeho stavbu odpovědná.

Přívaly deště zničily velké pódium Labefestu.
Déšť poničil pódium Labefestu v Děčíně, nosníky nevydržely nápory vody

Lidé také již během víkendu volali po trvalém přestěhování na Mariánskou louku, kde se doposud konaly především menší akce. A zůstane tomu tak s největší pravděpodobností i nadále, přestože se město touto myšlenkou přibližně deset let zabývá. Louka je totiž památkově chráněnou archeologickou lokalitou, jedná se o místo původního Děčína. Památkáři tak na louce nedovolí kotvení do větší hloubky než je dvacet centimetrů, což neumožňuje postavení velkého pódia. Požadavky na velikost pódia jsou přitom součástí smluv s většinou velkých kapel.

Mohlo by vás také zajímat: První den Labefestu ukončily problémy s pódiem. Ohňostroj nechyběl

Zdroj: Hana Pravdová