Romské hlídky působící na začátku letošního roku si lidé ve Varnsdorfu pochvalovali a rádi by je znovu viděli v ulicích. Jestli se tam ale opravdu objeví záleží na tom, zda se podaří městům získat peníze na jejich financování.

Na varnsdorfské radnici se tento týden sešli zástupci několika měst s lidmi z obecně prospěšné společnosti Regionální partner, která romské hlídky na počátku letošního roku již zajišťovala.

„Připravujeme výstup, se kterým se chceme obrátit na stát, abychom zajistili financování těchto hlídek. My bychom se mohli podílet po technické stránce, v rozpočtu zatím na to kolonku nemáme," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Právě v tomto městě se „mandarinky", jak lidé hlídkařům kvůli jejich jasně oranžovým vestám začali přezdívat, objevily v polovině letošního ledna. A obyvatelé problémových lokalit si je pochvalovali.

„Psali nám na radnici lidé přímo z Kovářské, že je to  k nevíře, ale fungovalo to a situace se zklidnila," tvrdí starosta.

Romské hlídky by se proto měly vrátit do problémových lokalit co nejdříve. Vše ale záleží na penězích.

Kromě Louky se jednání s Regionálním partnerem zúčastnila i starostka nedalekého Šluknova.

„Domluvili jsme se, že zástupci obecně prospěšné společnosti navštíví naše město 
a představí, jak jejich projekt funguje," uvedla Eva Džumanová s tím, že v současné době nechce předjímat, zda se Šluknov do tohoto projektu zapojí.

Romské hlídky působící na začátku roku ve Varnsdorfu neměly prakticky žádné pravomoci ani zbraně. Působily pouze přirozeným respektem ve vlastní komunitě.

Hlídky se pohybovaly především v místech s vyšší koncentrací Romů a u místní školy, kde chtěly zabránit násilným střetům dětí z majoritní 
a minoritní části společnosti. Do problémových lokalit, jako je například Kovářská ulice nebo okolí ubytoven, denně vyrážely dvě dvoučlenné hlídky. Členové hlídek pracovali zadarmo. Podle původního příslibu měli získat menší sumy, ale ani na to nakonec nedošlo. Regionálnímu partnerovi se nepodařilo získat dotace, ze kterých by bylo možné hlídky zaplatit. Podle Rudolfa Luska z RP totiž jejich projekty nezapadají do škatulek, podle kterých dotace přidělují ministerstva nebo evropské fondy.