V poslední srpnový den, tedy jednatřicátého srpna by měla být ukončena rekonstrukce budovy děčínského magistrátu, budovy bývalé okresního úřadu. Zdravotně postižení se dočkají bezbariérového přístupu do všech prostor.

„Stížnosti na minulý přístup do magistrátu bylo více než dost. Boční vstup do budovy z ulice 28. října nebyl vhodný. Obsluha recepce po zazvonění musela jít otevřít dveře, mezitím vozíčkář zmokl na dešti,“ popsal minulý, nepříliš vhodný, ale v té době zatím postačující způsob přístupu Petr Kumstát, jednatel Asociace vozíčkářů a zdravotně i mentálně postižených.

Podle něj se do budovy magistrátu podívá za svůj život každý, tedy i zdravotně postižený. „Byl to velmi potřebný krok, také velmi nákladný, a tak patří městu veliké díky, že na něj přistoupil,“ konstatoval Kumstát.

V rámci rozběhlého komunitního plánování je i odstraňování bariér, na kterém s městem spolupracují i zdravotně postižení. „Jsme spokojeni s tím, co se v Děčíně změnilo. Je to ale běh na dlouhou trať,“ pochvaloval si Kumstát. Dodal, že nejobtížnější je změnit myšlení majitelů objektů tak, aby pochopili, že i handicapovaný člověk je potencionální zákazník.

Jako jeden z největších úspěchů označuje Kumstát bezbariérový vstup do zrekonstruované budovy Okresního soudu v Děčíně.

Handicapovaní si jako další cíl, kde vytvořit bezbariérový přístup, vytyčili budovu Finančního úřadu. Vše ale záleží na penězích a jednání, které jsou zatím na samém začátku.

Vozíčkáři si pochvalují i rekonstrukci kina, díky níž budou moci vedle divadla navštěvovat i kino bez potřebné pomoci druhých.

„Do budovy muzea se vozíčkář bez pomoci asistenta nedostane. To však není vina vedení muzea. V historických budovách jsou omezené možnosti řešení bezbariérového přístupu,“ smířlivě konstatoval Kumstát, a dodal, že doufá ve využití nově zbudované části muzea na zámku k výstavám pro handicapované.

Vozíčkáři si všímají i ohleduplnějšího chování od ostatních lidí, například když se potřebují dostat na chodník, či do autobusu. „Bez pomoci těchto lidí, by jsme měli život podstatně těžší,“ pochvaloval si Kumstát

Nákupy se pro vozíčkáře stali všední záležitostí. „To ale jen díky velkým obchodům,“ řekl Kumstát. To potvrdil i Jakub Ouvín. „Díky těmto obchodům si mohu nakoupit, kdy potřebuji a nemusím hledět na otvírací dobu,“ řekl. Doplnil ale, že nemít auto, ohlížet by se musel.

Devíti slibovaných bezbariérových bytů se vozíčkáři v Benešově nad Ploučnicí jen tak nedočkají. „Plánovaný projekt se zatím neuskutečnil. V současnosti ho máme pouze hotový projekt. Dále budeme žádat o dotaci a projekt se budeme snažit realizovat v příštím kalendářním roce. V současnosti řešíme kompletní zateplení mateřské školky a zvláštní školy, na které jsme získali dotaci,“ uvedl Karel Vrbický, starosta Benešova nad Ploučnicí.