Plošina pro vozíčkáře zasypaná hromadami sněhu. Takové přivítání čekalo na rodinu Duškových z Děčína u Společenského domu Střelnice před čtrnácti dny. Vypravili se tam na maturitní ples dcery a neměl chybět ani její bratr, po úraze upoutaný na invalidní vozík.

„První, co nás naštvalo bylo to, že jsme nikde u Střelnice nenašli parkovací místo pro invalidy, museli jsme parkovat až na náměstí a ke Střelnici dojít pěšky, přišli jsme zmoklí a pak nás ještě dorazila nefungující plošina,“ zlobila se Jana Dušková.

Do společenského domu se snažili vstoupit nájezdem pro vozíčkáře u restaurace. „To byl také problém, museli jsme hodnou dobu ťukat, než nám někdo přišel vůbec otevřít,“ poznamenala Dušková.

Manažerka Společenského domu Střelnice Pavla Kudrhaltová byla stížností překvapená. „Plošina sice byla zasypaná sněhem, ale přesto nebyl vůbec žádný problém se k nám dostat. Za čtyři roky, co tu jsem, nepamatuji, že by chtěl někdo plošinu použít,“ řekla Kudrhaltová. Je to prý kvůli tomu, že plošina je velmi pomalá. Trvá skoro deset minut, než vyjede k vozíčkáři, stejně dlouho pak sjíždí i dolů k vestibulu. „Proto plošinu vozíčkáři nechtějí používat, za skoro dvacet minut by v zimě zmrzli,“ poznamenala. Dodala, že pokud by ale některý vozíčkář trval na tom, že chce plošinu použít, ochranka by ji odemkla a uvedla do provozu. „Je pravda, že ten den, kdy tu paní Dušková byla, by to asi nešlo kvůli sněhu. Ale ten jsme tam odházeli jen proto, že plošinu fakt nikdo nikdy nepoužíval,“ omlouvala se manažerka.

Střelnice proto vstup vozíčkářům usnadnila jinak. U restaurace je pro ně vybudovaný nájezd. „Stačí, když doprovod sejde do vestibulu, požádá ochranku, ta s vozíkem pomůže a další člověk už čeká u otevřených dveří, kterými vozíčkář vjede přes restauraci přímo k sálům,“ vysvětlila Kudrhaltová. Dodala, že si nepamatuje na jedinou stížnost od vozíčkářů na to, že by se do Střelnice nedostali

To potvrdil i Pavel Kostka, zástupce jednatele děčínské Asociace vozíčkářů. „Mám manželku na vozíku, chodíme na Střelnici na nejrůznější akce a nikdy žádný problém nebyl. Ochranka přesun vozíčkáře opravdu zařídí. Míváme tu i valné hromady, kam přijíždí plno vozíčkářů a o všechny je tu postaráno,“ řekl Kostka.