Největší zájem mají turisté o Jetřichovice, Vysokou nebo Krásnou Lípu. „Jen za čtyři prosincové dny si lidé zaregistrovali vouchery v hodnotě 600 tisíc korun. Dohromady s listopadovými registracemi dosáhla hodnota voucherů 3,5 milionu korun,“ informoval ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Jan Šmíd.

A právě ve vysoké vyčerpané částce může být velmi brzy problém. Kraj totiž uvolnil na podporu požárem zasaženého regionu pět milionů korun, stejnou částku pak mělo dodat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Od něj ale zatím peníze nedorazily a nedorazí ani v nejbližších dnech. Podle mluvčí rezortu Veroniky Hešíkové MMR s podporou návštěvnosti České Švýcarska i nadále počítá. „Během prosince bude předložen vládě ke schválení materiál, na jehož základě bude možné vyhlásit výzvu a následně poskytnout i finanční prostředky v uvedené výši,“ uvedla na dotaz Deníku Hešíková.

České Švýcarsko
Zájem je velký, za týden si lidé vzali desetinu voucherů do Českého Švýcarska

Než dorazí peníze od státu, uplynou tak pravděpodobně další týdny, vše navíc mohou zpozdit také vánoční svátky a konec roku. „Je několik variant, jak tento problém vyřešit. Rozhodně se ale nesmí stát, že by bylo nutné rezervace kvůli nedostatku peněz zastavit,“ řekl náměstek hejtmana pro cestovní ruch Jiří Řehák s tím, že v úterý se uskuteční jednání krajských radních, se kterými chce tento problém probrat.

Jedním z řešení by mohlo být předfinancování z krajského rozpočtu, hejtmanství by si následně po přidělení peněz ministerstvem příslušnou částku vzalo zpět. Tento týden se chce o podpoře Českému Švýcarsku bavit také s ministrem životního prostředí Mariánem Jurečkou, který dorazí na jednání se starosty.

České Švýcarsko
Turisté mohou využívat vouchery, zastupitelé schválili jejich financování

Proplaceno dostali ubytovatelé zatím 400 tisíc z celkových 800 tisíc korun, o které požádali. Peníze totiž dostanou až poté, co turisté na podpořený pobyt dorazí. Podle Šmída navíc majitelé hotelů či penzionů dělají často ve výkazech chyby. „Někteří ubytovatelé už stihli vyčerpat celý limit příspěvku, který je stanoven na 150 tisíc korun na jedno zařízení. Zajímavé je, že mezi takovýmito podnikateli je i řada majitelů chalup,“ doplňuje Jan Šmíd z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Vzhledem k cenám pronájmů chalup totiž mohou vouchery pokrýt mnohdy i celou cenu ubytování, pokud vyrazí na pobyt do Českého Švýcarska větší skupina lidí. Například server e-chalupy.cz nabízí týdenní pronájem chalupy pro až třináct lidí ve Všemilech za 18 900 korun na týden. Už při deseti lidech dosáhne podpora 18 tisíc korun a ubytované tak týden v Českém Švýcarsku vyjde na patnáct korun na osobu a noc.