Téměř tři tisíce lidí se bude za šest týdnů ucházet o místa v obecních zastupitelstvech na Děčínsku. Zatímco v některých obcích 
a městech se čekají tuhé boje
o křesla, někde je rozhodnuto už předem, když je podána jen jedna kandidátka.

Každý pátý?

Přibližně každý pátý kandidát na Děčínsku má šanci, že zasedne pro příští roky v obecním nebo městském zastupitelstvu. V letošních komunálních volbách se do boje postaví přesně 2 734 kandidátů, tedy přibližně o šedesát více než před čtyřmi lety. Hraje se o 524 míst zastupitelů.

Z celkového počtu kandidujících je 1 784 mužů a 950 žen. Ženy tak zaujímají přibližně třetinu míst na kandidátkách. Podle věkového rozdělení spadá nejvíce kandidátů do kategorie nad 60 let, těch je téměř pětina. Naopak nejméně je těch do devatenácti let, a to pouhých čtrnáct, tedy půl procenta ze všech kandidátů. Průměrný věk kandidátů do obecních zastupitelstev na Děčínsku je 46,5 roku.

V čele Varnsdorf

Překvapivě nejvíce kandidátů se neuchází o místo v Děčíně, kde figuruje na devíti kandidátkách 243 lidí ucházejících se o 27 zastupitelských míst, ale ve Varnsdorfu.

Ve druhém největším městě okresu Děčín se na kandidátky nechalo zapsat 303 lidí. Šestnáctitisícový Varnsdorf je zároveň městem s největším počtem kandidátek, o 21 zastupitelských míst se zde budou ucházet lidé v barvách patnácti stran, hnutí a sdružení. Přesto jsou na Děčínsku obce, kde je jasný vítěz ještě dříve, než se otevřou 10. října volební místnosti. Do voleb totiž jde jen jedna kandidátka. To se týká například Kámenu a Arnoltic.

„Zda budu pokračovat, to záleží na voličích. Na kandidátce máme devět lidí, zastupitelů v Arnolticích je sedm. Takže je možné, že to třeba padne na mne," říká současný arnoltický starosta Jaroslav Skála, který je lídrem jediné kandidátky v obci.

Před čtyřmi lety sestavili lidé v Arnolticích čtyři kandidátky, proto je letošní jediná kandidátka pro dlouholetého starostu překvapením.
„Starostuji s přestávkou šestnáct let, takže si myslím, že dvacet let ve starostenské funkci je tak akorát," dodává Skála.

Zcela opačný případ jsou Dolní Habartice, tam před čtyřmi lety kandidovali lidé pouze v barvách KSČM, letos se do voleb postaví kromě komunistů další dvě sdružení nezávislých kandidátů.

Zajímavá situace nastala 
v Merbolticích, kde se do voleb postaví pouze nezávislí kandidáti, celkem deset. Ve Starém Šachově se pak o místa v zastupitelstvu utká pět nezávislých kandidátů a jedno sdružení nezávislých kandidátů.

Kdo je nejmladší?

Stejně jako při minulých volbách, tak i letos je nejmladším kandidátům do obecních zastupitelstev teprve osmnáct let. Tedy nejméně, kolik volební zákon umožňuje.

„Oslovili mne, zda bych nechtěl. Tak jsem si řekl, že by to mohla být dobrá zkušenost vidět politiku i z druhé strany. Rád bych v budoucnu studoval žurnalistiku," říká osmnáctiletý Ondřej Obergruber z Rumburka.

Naopak nejstarší kandidátkou na Děčínsku je třiaosmdesátiletá Naděžda Pošmurová, která jde do boje o zastupitelské místo v Děčíně.

Pravděpodobně nejpeprnější souboj je možné očekávat v Rumburku, kde posledních několik let vytrvale zní kritika současného místostarosty Darka Švába. Toho lidé viní z neetického chování, policie jej pak obvinila z útisku
a vydírání, za což mu hrozí až osm let ve vězení.

Přestože Šváb na přelomu loňského a letošního roku strávil měsíc ve vazbě, ze své funkce neodstoupil. Na začátku letošního roku se definitivně rozešel se sociální demokracií, jejíž členové patří mezi jeho nejhlasitější kritiky. Přesto do voleb půjde, spolu se starostou Jaroslavem Trégrem a dalšími svými spolupracovníky dal dohromady sdružení Rumburáci.cz, jako lídr kandidátky je šéf městského domu kultury. Sám Šváb je až na posledním místě.
„Asi je tak ješitný, že si myslí, že ho nahoru vynesou preferenční hlasy," říká jeden
z kandidátů v Rumburku, který je na jiné kandidátce.

Zajímavá bude situace 
i v Děčíně. Tady se utká několik protestních stran. Jednou 
z nich jsou Piráti, kteří namlsaní relativním úspěchem 
v evropských volbách sestavili kompletní kandidátku. Pirátům, stejně jako Svobodným, kteří také v Děčíně kandidují, hraje do not nízká volební účast. Ta se ale u komunálních voleb pohybuje v porovnání s evropskými volbami v násobcích.

Třetím protestním subjektem jsou Severočeši Děčín. 
V jejich čele stojí dlouhodobá kritička politiky děčínské radnice i vlády Pavla Vacková.