Dát dohromady tým stovek komisařů, zajistit volební místnosti, počítače, občerstvení pro komise. Pouhých deset dnů zbývá, aby obce vše přichystaly pro jediné letošní volby. Příští víkend si zvolíme nové europoslance.

Nejvíce komisařů musí vzhledem ke své velikosti zajistit Děčín, kde mohou lidé hlasovat u 55 okrskových komisí. Dohromady se jedná o 270 komisařů. „Všechna místa máme obsazena, lidi do komisí delegovaly kandidující volební strany, zbylá místa jsme doplnili z řad zájemců,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Úřad v současné době hledá náhradníky do volebních komisí, které bude mít připravené pro případ, že by například některý z komisařů onemocněl a nemohl se voleb zúčastnit.

Vychází nový týdeník!
Nový Týdeník Děčínsko: O návratu do politiky i boji s kůrovcem

Přitom ještě před několika lety měla řada obcí, především těch, kde nefungují stranické buňky, obavy, zda se jim vůbec podaří komise naplnit. Zájem o tuto práci klesal, z části i kvůli malé finanční odměně, kterou komisaři za dva dny práce dostávají. Přesto se mladí do komisí nehrnou. „Loni se odměny pro komisaře zvedly z 1300 na 1800 korun. Předseda pak má 2100 korun. U nás pracují v komisích především starší lidé,“ řekla místostarostka Krásné Lípy Jana Drobečková.

V Krásné Lípě se zhruba 3500 obyvateli navíc s komisaři dlouhodobě pracují a jsou s nimi v kontaktu. Také to pak může pomoci při obsazování komisí, jež jsou v Lípě celkem čtyři.

Obce dostávají na pořádání voleb peníze od státu. Ten zaplatí kromě odměn komisařům také pronájem místností, techniky nebo občerstvení pro komisaře. Státní příspěvek tak pokryje drtivou většinu nákladů. Jednou z mála věcí, kterou si obce většinou neúčtují, jsou cesty do volebních místností. Do každé z nich musí zaměstnanci radnic, pokud se volby nekonají přímo na obecním úřadu, několikrát. Je potřeba přivézt a odvézt vybavení nebo odvézt po sečtení hlasovací lístky.

V Děčíně se opět sešli lidé protestující proti ministryni Marii Benešové.
FOTO: V Děčíně se opět sešli lidé protestující proti ministryni spravedlnosti

Aby obce nemusely brát peníze ze svých rozpočtů, pošle jim stát zálohu. V případě Krásné Lípy je to u voleb konajících se jeden víkend okolo 120 tisíc korun, které pak musí do 30 dnů vyúčtovat. Tuto částku ale Krásnolipští většinou nevyčerpají. Pokud však obec zálohu překročí, musí si na peníze poměrně dlouho počkat. Například Krásná Lípa dostala zbytek peněz za loňské prezidentské volby až letos.

„Tehdy jsme vydali na volby více peněz, než kolik nám poslali. To stát uznal. Při první naší žádosti o uhrazení nedoplatku, kterou jsme podali v srpnu, nám ale řekli, že si máme požádat znovu v lednu, protože peníze mohou poslat až v roce 2019,“ vysvětlila krásnolipská místostarostka Jana Drobečková.