S úderem 14 hodiny začaly v pátek po celé České republice volby do Evropského parlamentu. V prvních minutách se lidé k volebním urnám příliš nehrnuli – například ve Hřensku čekal před volební místností jediný volič. Celkem tu mají na seznamu 202 voličů.

Jako druhý zamířil za plentu Cong Hung Nguyen, Vietnamec, který kandiduje za ODS. Jenže na kandidátce je prakticky na nevolitelném místě.

„Beru to hlavně jako zkušenost," říká mladý muž, jehož křestní jméno je v češtině Petr. „Zatím ještě chodím do školy, studuju v Praze, ve Hřensku mám rodinu," říká.

U volební urny ochotně zapózoval nejen Děčínskému deníku, ale nechal se vyfotit 
i na svůj mobilní telefon.

„Dám fotku na sociální síť facebook," vysvětlil.

Nejen Petr – i další kandidáti z Děčínska to mají těžké, aby pronikli do Evropského parlamentu. Buď jsou na kandidátkách kdesi hluboko dole  a „nahoru" by je muselo vynést masivní kroužkování voličů, nebo kandidují za strany, jimž volební průzkumy příliš nadějí na úspěch nedávaly.

To je případ i známého varnsdorfského provokatéra Lukáše Kohouta, který v pátek krátce po 14 hodině odvolil v Jičíně.

„Když mě lidé nezvolí, tak končím s politikou," tvrdil krátce před otevřením volebních místností. „Už jsem z toho všeho unavený," dodal.
I Kohout s lidmi komunikoval během kampaně na sociální síti facebook, kam mimo jiné umístil sprosté a provokativní video upozorňující na podplácení voličů. Najdete ho na YouTube.

Jak nakonec volby do Evropského parlamentu dopadnou, na to si počkáme až do nedělní noci. Přestože se volební místnosti v Česku uzavřou 
v sobotu ve 14 hodin, výsledky budou známy až v neděli ve 23 hodin. Není možné je totiž zveřejnit dříve, než se uzavřou volební místnosti ve všech členských zemích Evropské unie – a v některých z nich se volí až do nedělního večera.