Proti rozhodnutí krajského soudu není odvolání. Ministerstvo vnitra teď do třiceti dnů musí vyhlásit termín opakovaných voleb.

„V obci to teď vře. Je to situace, která nám neprospívá,“ komentoval výsledek starosta Hřenska Josef Černý. Pro něj osobně se zatím nic nemění – starostou byl totiž i v minulém volebním období. Černý také tvrdí, že některá rozhodnutí zastupitelstva jsou nevratná.

„Co jsem podepsal, to platí,“ dodává. Zda to tak skutečně je, ale zřejmě bude práce pro právníky.

Analýza Alexandra Vanžury
Je rok po volbách a ústecký krajský soud rozhodl, že byly neplatné. A tím pádem jsou neplatné všechny právní úkony, které zastupitelstvo zvolené v loňských neplatných volbách uskutečnilo. Kromě nejrůznějších převodů schvalovalo také smlouvy na dotace. Ty byly určené na povodněmi zlikvidovanou obec. Jenže jak to bude nyní?
Jsou v zásadě dvě možnosti. Jedna pro obec lepší, druhá přímo katastrofální. V té první možnosti by mohly ty úřady, které dotaci udělily, přimhouřit oči a dotace obci ponechat s tím, že jejich přijetí bude schváleno dodatečně. Těžko říct, zda je to právně čistá možnost, nejsem právník.
Pokud ale dojde k možnosti číslo dvě, bude to fakticky znamenat pro Hřensko nutnost vyhlášení bankrotu. Tou druhou možností je totiž požadování vrácení všech dotací udělených obci za poslední rok. A že jich rozhodně nebylo málo. Všechny dotace totiž musí schvalovat orgány obce. A ty podle dnešního výroku soudu vlastně neexistovaly.
Velmi snadno se tak může stát, že bude muset Hřensko vracet několik desítek milionů korun. Takovou částku samozřejmě nemá ve svém rozpočtu. Muselo by tedy prodávat svůj majetek. A vzhledem k tomu, že většina majetku byla již rozprodána za podezřelých okolností v 90. letech, nemá moc možností, jak případný dluh splatit. Vlastně jen jednu jedinou. Prodat soutěsky. Tedy udělat to, čemu se obě nyní vládnoucí sdružení brání.
Je možné se také spoléhat na institut takzvané dobré víry. Tedy že zastupitelé schvalovali všechny smlouvy v dobré víře. Těžko říct, zda tento argument uspěje. Je proto možné očekávat soudní spory, ve kterých se bude rozhodovat o žití a nežití Hřenska. Tedy o tom, zda bude muset malá vesnička vracet obrovské dotace. Pokud ano, byla by to poslední rána pro tolik zkoušenou obec, která si za poslední roky užila své.


Proč se vlastně volby ve Hřensku dostaly k soudu? Stěžovala si na ně hřenská ODS. Vadil jí vysoký nárůst nových voličů v obci před volbami. Lídr kandidátky občanských demokratů v podzimních volbách Milan Franc proto rozhodnutí soudu přivítal.

„Rozhodnutí je určitě správné, ale přišlo pozdě. Téměř rok po volbách je příliš pozdě,“ řekl Franc.

„Nebylo ani jednou prokázáno, že se tu kupčilo s hlasy. Ale lidé tu mají chalupy a chaty a chtějí zasahovat do dění v obci. To necítím jako účelové přihlašování,“ uvedl místostarosta obce Jan Havel.

Někteří svědkové u soudu vypověděli, že měli za přistěhování do Hřenska a svůj volební hlas slíbeno 5 000 korun, což potvrdil soudu i podnikatel, který jim peníze nabízel. Peníze ale podle něj nakonec předány nebyly. Majitel stavební firmy prý měl za hlasy slíbené stavební zakázky od obce.
„Vždycky, když šel do voleb pan Havel, tak se tady přihlašovali lidé,“ řekl jeden z místních hoteliérů.
Boj o Hřensko, to je i boj o turisticky atraktivní a finančně lukrativní soutěsky.

„Na radnici by rádi seděli lidé, kteří chtějí soutěsky prodat či pronajmout,“ tvrdí Havel s tím, že to současné vedení radnice nechce. Soutěsky už fungují, byť jejich oprava po povodni vyšla na dvacet milionů korun.

Volby v Hřensku vyhrálo sdružení Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. Obsadilo tři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhé místo patřilo sdružení Strana za trvalou prosperitu naší obce a soutěsek, které získalo také tři mandáty.
Starosta Josef Černý doufá, že i nové volby dopadnou podobně.

„Mluvil jsem s lidmi, většina mi řekla, že půjdou k volbám, aby potvrdili předchozí výsledek,“ dodává.

S využitím ČTK