Je jich 23, což je o čtyři více než v krajských volbách před čtyřmi lety. Jsou na nich jak stará známá jména, tak i nováčci. Kdo má šanci uspět? A bude nový hejtman z Děčínska? 


Jaroslav Foldyna.Zdroj: DENÍKJediná z větších stran, která má jedničku na kandidátce z Děčínska, je ČSSD. Lídrem sociální demokracie je poslanec Jaroslav Foldyna, kandidát na hejtmana. Tak tomu bylo i před osmi lety, kdy Foldyna vyhrál ČSSD v Ústeckém kraji volby, pak byl ale kolegy vyšachován ze hry a hejtmankou se místo něj stala Jana Vaňhová. 


„Taková situace se už nebude opakovat. Chybami se člověk učí, tenkrát jsme jako sociální demokracie ztratili důvěru veřejnosti," říká dnes Foldyna, který chce podle svých slov „restartovat Ústecký kraj". 


„Chceme, aby se tady lidem dobře žilo. Aby odtud neodcházeli vzdělaní lidé. Také chceme zvýšit mzdy ve zdravotnictví," vyjmenovává Foldyna některé z priorit strany, která v krajském zastupitelstvu tvoří koalici s komunisty.

Po volbách se Foldyna podle svých slov nebrání spolupráci s nikým, o problémech Ústeckého kraje hodlá jednat přímo s vládou.
 Kromě Foldyny staví do volebního klání sociální demokracie několik dalších lidí z Děčínska.

Na devátém místě kandidátky je starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, na 31. místě pak děčínský strážník Václav Němeček, který uspěl před dvěma lety ve volbách do městského zastupitelstva. Z této pozice na kandidátce se mu ale bude do krajského zastupitelstva pronikat dost těžko.

Vladislav RaškaZdroj: DeníkDlouho se spekulovalo 
o tom, kam zamíří dlouholetý lídr ODS Vladislav Raška, který letos stranu opustil. Raška je na druhém místě kandidátky ProKraj. Nové uskupení do svých řad získalo řadu osobností napříč celým krajem, z Děčínska tu kandiduje na 11. místě Roman Stružinský, na 16. místě pak najdeme oblíbenou boxerku Lucii Sedláčkovou z Děčína. 


Psali jsme: Raška: Z ODS jsem chtěl odejít potichu. Mandát zastupitele ale nesložím…ZDE…

„Doufám, že si voliči budou při volbách vybírat podle personálního složení kandidátů," říká Vladislav Raška, pro nějž to budou první volby, kdy bude bojovat o přízeň voličů v novém dresu.

Kandidátku ProKraj vede ústecká primátorka Věra Nechybová.
 Raška má pravdu v tom, že by voliči měli kandidátky letos pročítat opravdu pozorně.

Kromě jeho ProKraje má totiž kandidátní listinu také hnutí s názvem JsmePRO! Kraj 2016, které se do krajských voleb dostalo již před čtyřmi lety.

 
Filip Ušák Zdroj: Archiv „Rádi bychom uhráli co nejlepší výsledek," říká upřímně benešovský starosta Filip Ušák.

Sám je na osmém místě kandidátky hnutí. Tu vede Leo Steiner ze Smolnice, na druhém místě je pak Šárka Zimová Dostálová z Děčína. Za toto hnutí kandiduje z Děčínska například také Josef Zoser, někdejší starosta Jiřetína pod Jedlovou, či bývalý starosta Varnsdorfu Martin Louka.

Perličkou je, že na posledním, šedesátém místě kandidátky je děčínský podnikatel a radní Valdemar Grešík. 


Dobře pročítat kandidátky musí i voliči komunistů, kandidují totiž dvě strany s podobným názvem. Tou známější je Komunistická strana Čech a Moravy, jejímž lídrem je současný hejtman Oldřich Bubeníček.

Strana má prvního člověka 
z Děčínska až na sedmém místě, a to Jaroslava Horáka z Děčína. Komunisté obhajují čtyři roky staré volební vítězství a byli by rádi, kdyby Bubeníček zůstal hejtmanem. 


Volebními kartami chce letos na krajské úrovni zamíchat také ANO 2011. Ani tady není lídr z Děčínska; náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl je na sedmém místě. Dvanáctý je varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek, dvacátý je starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Do krajských voleb budou chtít promluvit také zástupci TOP 09. Ani oni ale nemají lídra z Děčínska, první kandidát z Děčínska je až na devátém místě, a to ředitel děčínského muzea Milan Rosenkranc.

Do zastupitelstva Ústeckého kraje chtějí letos proniknout i menší hnutí a uskupení, některá z nich vznikla nově právě kvůli volbám. Podle předvolebních průzkumů ale moc šanci nemají, byť se někteří z nich vezou na módní vlně odporu přijímat do Česka uprchlíky.

„Pro nás to může být výhoda, máme svoji stabilní voličskou základnu, zatímco ostatní se budou muset o hlasy podělit. Je ale dobře, že kandidují, je to ukázka dobře fungující demokracie," myslí si Foldyna, podle něhož velký počet zájemců různého zmaření představuje i jistou rozpolcenost společnosti.

„Tato malá hnutí či uskupení většinou spojuje myšlenka, že to chtějí natřít velkým stranám. Říká se jim „gaučové strany", což znamená, že vzniknou při posezení u někoho doma u piva a na gauči," říká politolog Zdeněk Zbořil.

Přesto by je nepodceňoval.

„Samozřejmě záleží na tom, jak moc jsou lidé naštvaní, a také na volební účasti. Pokud by přišlo k volbám hodně naštvaných lidí, mohla by mít i některá 
z menších uskupení šanci," říká politolog s tím, že tato uskupení, pokud ve volbách uspějí, lépe zakládají koalice.

Fakt, že mají některé kandidátky podobný název, považuje Zbořil za problém.

„Ano, voliči mohou být zmatení, ale tak je to všude, nejen v Ústeckém kraji," dodává.

S otazníkem je zatím kandidátka hnutí Severočeši. Takzvaná Zelenkova frakce Severočechů.cz totiž postavila kandidátku do krajských voleb o 56 kandidátech pod oficiálním názvem Severočeši.cz. Počet kandidátů by ale měl do začátku voleb klesnout z 56 na nulu. Postarat se o to má zápis rozsudku ústeckého krajského soudu, který potvrdil, že Zelenkova frakce není oficiální částí Severočechů.cz.

„Skončili rozsudkem soudu jenom jako frakce, která neměla a nemá právo rozhodovat o dalším jednání tohoto hnutí. Po zaevidování rozsudku soudu na ministerstvu vnitra zmocněnec Severočechů.cz vyškrtne všechny kandidáty. Tím se stane tzv. Zelenkova kandidátka pro krajské volby bezpředmětnou. Severočeši.cz spojili své síly s hnutím Nový sever, na jehož kandidátce je i 10 zástupců Severočechů.cz," uvedl zástupce hnutí Luboš Pitín.

Přitom právě Severočeši mají podle předvolebních průzkumů šanci ve volbách uspět. Do zastupitelstva by se podle exkluzivního průzkumu společnosti SANEP pro Deník dostala KSČM, ANO 2011, ČSSD, Severočeši a JsmePRO! Kraj 2016. Ostatní strany a hnutí zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí, která je nutná pro vstup do krajského zastupitelstva.

Před čtyřmi roky vyhrály volby v Ústeckém kraji Bubeníčkovi komunisté, když získali přes 36 procent, což jim vyneslo 20 mandátů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila ČSSD se ziskem 23,64 procenta a 13 mandáty. Třetí místo patřilo Severočechům s devíti mandáty za volební výsledek 16,36 procenta. Čtvrté místo brala ODS, ta získala sedm mandátů a volilo ji 12,73 procenta voličů. Do zastupitelstva proniklo také Hnutí PRO! kraj s téměř jedenácti procenty a šesti mandáty.

Jak to dopadne letos na podzim?

Volby v Ústeckém kraji V Ústeckém kraji budou voliči v říjnovém hlasování vybírat do zastupitelstva z 23 uskupení. Je to o čtyři kandidátky více než v krajských volbách před čtyřmi lety.
Krajské volby se budou konat společně s prvním kolem senátních voleb 7. a 8. října. Na Děčínsku se tentokrát do Senátu nevolí.
Volební kampaň už v regionu většina stran zahájila. Současní krajští zastupitelé se naposledy sejdou 5. září.