Stejně jako v rámci celého Ústeckého kraje, i na Děčínsku se vítězem voleb do krajského zastupitelstva stala Česká strana sociálně demokratická. Získala přes třicet sedm procent všech hlasů. Občanská demokratická strana na druhém místě obdržela bezmála dvaadvacet procent hlasů. Na třetím místě s necelými šestnácti procenty všech odevzdaných hlasů v děčínském regionu skončila Komunistická strana Čech a Moravy.

„Dvaadvacet z pětapadesáti získaných mandátů nás coby vítěze voleb opravňuje k tomu, abychom ve složení krajské samosprávy učinili zásadní změny. Budeme o nich jednat ve vedení naší krajské organizace v pondělí,“ reagoval bezprostředně po oznámení volebních výsledků lídr ČSSD na post hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna.

Vítězem prvního kola senátních voleb se ve volebním obvodu číslo 33 na Děčínsku stal starosta Rumburku a kandidát ČSS Jaroslav Sykáček. Získal 24,72 procent hlasů. Společně s ním do druhého kola boje o Senát postupuje děčínský primátor a kandidát ODS Vladislav Raška, který obdržel 22,06 procenta hlasů. Křeslo v horní komoře Parlamentu už neobhájí stávající senátor, starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser, který byl kandidátem Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí. Od voličů získal 21,32 procent hlasů.

„Ten výsledek je pro mě velice příjemným překvapením. Spíše jsem očekával, že budu s ostatními kandidáty svádět boj o druhé postupové místo do druhého kola,“ neskrýval svoji radost prozatímní vítěz senátních voleb na Děčínsku Jaroslav Sykáček.

Při průběžném zveřejňování výsledků nebylo prakticky do poslední chvíle jasné, kdo bude v senátních volbách v regionu druhým úspěšným kandidátem. Nakonec se jím stal primátor Děčína.

„Jsem rád, že mě důvěra a přízeň voličů posunuly do druhého kola. To první bylo velice vyrovnané. Čeká mě spousta práce a rozhodovat se bude příští sobotu a neděli. Vítězem voleb může být jenom jeden a věřím, že těch voličů, kteří mě přijdou podpořit ve druhém kole, bude víc,“ netajil svůj optimismus Vladislav Raška.

Na třetím místě skončil stávající senátor Josef Zoser, který získal o dvě stě šedesát tři hlasů méně, než děčínský primátor.

„Je to rozhodnutí voličů a beru svoji porážku sportovně. Na druhou stranu se teď mohu coby starosta Jiřetína pod Jedlovou více soustředit na práci ve prospěch obce. Do nových komunálních voleb zbývají dva roky. To už budu před důchodovým věkem a mám čas si promyslet, jak se dál ve veřejném životě angažovat a nebo si odpočinout,“ reagoval stávající senátor.

O senátní křeslo na Děčínsku usilovalo devět kandidátů. Čtvrtým nejúspěšnějším v pořadí byl s patnácti procenty získaných hlasů Václav Šenkýř z kandidátky KSČM. Pro nezávislou kandidátku Strany zelených Moniku Lampovou hlasovalo skoro šest procent voličů. Až šestou příčku obsadil Mirko Bernas z kandidátky Severočeši.cz, který získal necelých šest procent voličských hlasů. Sedmá skončila Miroslava Švubová (SOS, 737 hlasů – 2,08 %), osmou příčku obsadil Miroslav Červenka (Právo a spravedlnost, 736 – 2,08 %) a nejméně voličů hlasovalo pro senátní kandidátku Ilonu Tůmovou (Strana důstojného života,309 – 0,87 %)

„V předvolební kampani mi nejvíce vadila agresivita, s jakou do boje o Senát vytáhl Mirko Bernas. Bilboardy a plakáty zaplavil celý region a koukal na nás z každého rohu. Nebyla to asi levná kampaň a upřímně řečeno, jsem ráda, že se Senátu nedostane. Na druhou stranu si to pojistil kandidaturou v krajských volbách a díky preferenčním hlasům se zřejmě do krajského zastupitelstva asi dostane. To mě moc netěší,“ reagovala Jitka Slámová z Děčína.

VOLBY DO KRAJSKÉHO ZASTUPITELSTVA - KONEČNÝ VÝSLEDEK
VOLBY DO SENÁTU PARLAMENTU ČR - KONEČNÝ VÝSLEDEK