Dva roky je bez stálého pracovního místa Olda Jirkovský z Děčína. Nedokončil střední školu a jen ze základním vzděláním práci shání těžko. „Vyhodili mne z průmyslovky ve třeťáku. Prostě jsem tu školu nezvládal. Ale je to asi moje chyba, hodně jsem se flákal. Od té doby jsem většinou na pracáku,“ přiznal Olda. Když už nějakou práci přeci jen sehnal, byla podle něj tak špatně placená a ubíjející, že v ní nikdy nevydržel.

Patří mezi zhruba čtyři tisíce nezaměstnanými na Děčínsku, kteří mají jen základní vzdělání.

Důvod, proč tolik dětí nedokončí studium, vidí odborníci především ve dvou věcech. Ve špatné volbě při výběru školy a v tom, že školy lákají děti příliš měkkými přijímacími kritérii ke studiu, na které nemají schopnosti.

„Některé školy příliš nezajímá, jak se student uplatní později. Ani to, jestli dostuduje,“ potvrdil názor Rudolf Jakubec z křešického učiliště. Problém je podle něj v tom, že střední školy nabírají co nejvíce studentů, protože na ně dostávají dotace.

„Hlad je přitom po lidech, vyučených v technických oborech. Na ty se ale hlásí málo dětí,“ povzdechl si Jakubec. Rodiče by podle něj měli více uvažovat, kam jejich děti půjdou studovat, aby školu dokončily a našly práci.

Pomoc vycházejícím školákům nabízí i děčínský úřad práce.

„Začali jsme loni dělat Trhy pracovních příležitostí, aby děti na základních školách měly informace o firmách v regionu, které nabírají zaměstnance. Další chystáme na duben,“ řekla Gutová.

Některé technické školy a učiliště také zavedly stipendia, na které jim poskytly peníze konkrétní podniky. Kdo se zaváže po ukončení školy u firem pracovat, nejen, že dostane peníze na studium, ale má jistou i práci po jeho skončení.

„Pro sedmnáctiletého člověka, který nechal školy, se uplatnění hledá špatně. Na Děčínsku není mnoho práce ani pro lidi z některých učebních oborů,“ řekla Gutová. Dodala, že úřad se snaží motivovat ty, kteří školu nedokončili, aby se ke studiu vrátili.

„Pro lidi, kteří zanechali studia, pořádáme skupinovou akci nazvanou Návrat do školy, kde si mohou vyměnit svoje zkušenosti. Dostanou na ní od nás i informace, která škola je pro ně vhodná. Chodí na ní hodně mladých, ale studovat znovu začne bohužel jen málo z nich,“ konstatovala Gutová. Podle ní je pro člověka, který školu jednou opustil, návrat do zpět těžký. Málokomu se chce sednout si znovu do lavice mezi patnáctileté.