Děčínský primátor Vladislav Raška měl překročit své kompetence a porušit tak zákon při výběru firmy na demolici Atlantiku. Tvrdí to zastupitelé z Volby pro město, na veřejnost s tím vystoupil Vlastimil Pažourek, aniž by vyčkal verdiktu kontrolního výboru, jenž se záležitostí zabývá.

O co v případu jde? Už před dvěma lety schválili radní směrnici, podle které mohl Raška sám rozhodovat o veřejných stavebních zakázkách, jejichž výše nepřesáhne šest milionů korun. Tato směrnice mu dávala možnost rozhodovat pouze oslovením jím vybraných tří firem bez dalšího zveřejnění. Posouzení a forma výběru byly plně v jeho kompetenci. Rada ani zastupitelstvo nekontrolovaly, jak Raška postupuje. Na demolici Atlantiku vybral firmu Zempra. Nabídla nejnižší cenu.

„Jenže v ceně nebyla započítaná částka potřebná za skládkování suti. Primátor Raška v poslední den, kdy měly být ukončeny práce, se Zemprou uzavřel dodatek smlouvy, který hodnotu práce zvýšil o více než šest set tisíc korun. Vícepráce byly z velké části navýšeny právě o poplatky za uložení suti a odpadů ze stavby, současně firmě prodloužil termín prací. Zempra se tak vyhnula sankcím za nedodržení termínu. Celkem Zempra dostala od města 6 638 956 Kč,“ uvedl Pažourek. Dokonce tvrdil, že Raška Zempru vybral i přesto, že úředníci města v lednu 2009 předběžně zjišťovali cenu prací, což je podle zákona i třeba. Odborná firma jim udělala odhad rozpočtu ve výši 6 486 239, 53 Kč, bez daně, který znamenal, že bylo třeba podle zákona vyhlásit veřejné výběrové řízení, kontrolované radou města.

Tohle všechno prý odhalila až Šárka Dostálová Zimová z Volby pro město, jako členka kontrolního výboru.

„Nemohli jsme zasáhnout dřív, i když máme v radě svého zástupce. O krocích Rašky jsme nevěděli, na zastupitelstvu tvrdil, že je všechno v pořádku,“ bránil se dotazu, proč tak starou záležitost vytahuje na světlo až nyní. „Navíc není zvykem, aby radní kontrolovali primátora,“ tvrdil Pažourek. Dodal, že ale právě pochybnosti o tendru byly podnětem, proč Volba pro město dala úkol kontrolnímu výboru.

Děčínský sociálně demokratický zastupitel a poslanec parlamentu Jaroslav Foldyna uvedl, že jestli se případ skutečně udál tak, jak popisuje Volba pro město, tak je to špatně. „Myslím, že procesně to bude v pořádku, ale věcně nikoliv. Takhle město hospodařit nemůže,“ řekl Foldyna. Nesouhlasí však s tím, že Volba pro město nemohla zasáhnout dřív. „Mají v radě svého člena, ten se mohl dožadovat informací a kontrolovat tak kroky primátora. Takhle mi to příliš zavání předvolebním bojem,“ dodal Foldyna.

Kontrolní komise ještě věc nedořešila. „Lidové noviny tvrdily, že mají pracovní závěr vyšetřování. Nemohou jej mít, když ho nemáme ani my, členové komise. Případem se stále zabýváme, není to jednoduché, čekáme na právní rozbory,“ uvedla jedna ze členek kontrolního výboru výboru Anna Briestenská.

Primátor Vladislav Raška se zatím nechce k záležitosti příliš vyjadřovat. „Jsem přesvědčený, že město postupovala v souladu se zákonem i směrnicí. Počkám si na závěr kontrolního výboru,“ řekl jen. Předpokládá, že případ se bude probírat na čtvrtečním jednání zastupitelstva.

Zempra je firmou, jejíž zaměstnanci hromadně vstupovali do děčínské ODS. Podle kritiků ji za to město, jež je plně v režii ODS, zvýhodňovalo. Kvůli hromadnému přibírání lidí ale přišla děčínská organizace ODS loni v listopadu o licenci. Měla na čtyři stovky členů, dnes už nově registrovaná děčínská organizace jich má pouze sto dvacet.