Ve volbách skončila druhá těsně před třetím v pořadí. Přesto nemá Volba pro Děčín ve finančním a kontrolním výboru jediné místo. Stejně jako ODS. Oproti tomu v České Kamenici svěřili kontrolní výbor zcela do rukou opozice.

Jen dvě křesla přiřkli děčínští zastupitelé na svém ustavujícím zasedání opozičním stranám ve finančním a kontrolním výboru. V kontrolním je to Jan Šmíd z Pirátů a ve finančním Zdeněk Machala ze Změny. Zcela mimo hru zůstala ve volbách druhá Volba pro Děčín, ODS a SPD.

„Pochopím, že nejsme v radě. Ale pokud nemáme jako druhá nejúspěšnější strana ani jedno místo ve výborech, je to podle mě nerespektování vůle voličů,“ řekl lídr Volby pro Děčín Valdemar Grešík. V předchozí čtyřletce měly všechny strany ze zastupitelstva v obou hlavních výborech aspoň jednoho člena.

Jedním z důvodů, proč se nyní na všechny strany nedostalo, je i snížení počtu členů obou výborů. Zatímco v minulém volebním období, kdy bylo v zastupitelstvu šest stran, zasedalo ve výborech devět lidí, v nově zvolených je to jen sedm. Přitom počet stran v děčínském zastupitelstvu stoupl o polovinu, po říjnových volbách jich je devět. Právě kvůli vyššímu počtu stran navrhovala opozice zachovat devět členů výborů. Ale neuspěla.

Podle primátora Jaroslava Hroudy (ANO) chtěla nová koalice obsadit oba výbory odborníky. „Brali jsme to profesně, vybírali jsme pouze odborníky, nikoli členy stran. Jsou tam i zástupci veřejnosti, které jsme nominovali i po diskuzi s opozicí,“ zmínil Hrouda.

Volba pro Děčín je přitom přesvědčená, že odborníky nabízela. „Já jako inženýr ekonomie asi tím odborníkem nejsem,“ dodal Grešík.

Podle náměstka primátora Vladislava Rašky (Náš Děčín) bylo zásadním momentem povolebního vyjednávání založení platformy Děčín 22. Tedy seskupení Volby pro Děčín, Pirátů, Změny pro Děčín a občanských demokratů.

„Když prohlásili, že budou jednat jednotně, tak v té chvíli přišel zásadní zlom v tom, že se všechna jednání urychlila. A to se promítá i ve vztahu k nominacím,“ uvedl Raška s tím, že všichni členové byli schváleni demokratickou většinou.

Finančnímu výboru předsedá Pavel Herites z ANO, členy jsou pak jeho kolega z kandidátky a první náhradník Jiří Chára, Jaroslav Horák (KSČM), Miroslava Poskočilová (Náš Děčín), Dana Jirchářová (ČSSD), Zdeněk Machala (Změna) a Martin Vošta.

Kontrolní výbor vede komunista Václav Šenkýř, členy výboru jsou Jiří Štajner (v minulém období zastupitel ANO), Zdeněk Mrkus (jednatel a menšinový vlastník Gold Times, firmy patřící většinově primátorovi Jaroslavu Hroudovi), Arnošt Špaček (ČSSD), Miroslav Samler, Petr Toncar (oba Náš Děčín) a Jan Šmíd (Piráti).

Podobně dopadlo obsazení výborů například i v Teplicích, kde druhá Volba PRO Teplice nezískala ani jednoho předsedu výborů.

To v České Kamenici se vydali úplně jinou cestou. Kompletně celý kontrolní výbor svěřili do rukou opozice, vede jej komunistka Eva Kodymová.