Nesnadná volba čeká žáky posledních ročníků základních škol. Musí se rozhodnout, co budou v životě dělat. Výběr profese jim měla ulehčit právě skončená přehlídka studijních a dalších vzdělávacích možností ŠKOLA DĚČÍN 2010. Výstavu navštívilo několik stovek školáků.

„Asi půjdu na děčínskou průmyslovku. Jaký obor, to ještě nevím. Ještě mám čas si to promyslet,“ tvrdil Petr Šerých ze Základní školy Markvartice. Chodí do osmé třídy a mohl se tak v předstihu seznámit s nabídkou více než dvou desítek středních a odborných škol, které je možné ukončit maturitou a nebo získáním výučního listu.

„Chci jít na dopravní průmyslovku se zaměřeném na železniční dopravu. V tomhle mám celkem jasno,“ poznamenal další markvartický školák Petr Bartoň, který je v deváté třídě. Mohl se pochlubit i dobrým prospěchem, na vysvědčení mívá vyznamenání.

I skupinka dalších kluků by ráda studovala na nějaké střední škole. Učební obory je zrovna moc nelákaly, přestože mnohé firmy v regionu volají právě po kvalifikovaných řemeslnících.

„Ráda maluji a dělám si jen tak pro sebe nejrůznější návrhy oblečení. Chtěla bych tenhle koníček povýšit i na svoji životní profesi. Proto se budu hlásit na Vyšší odbornou a střední školu ve Varnsdorfu. Tam bych se chtěla věnovat návrhářství a modelářství oděvů,“ svěřila se žákyně deváté třídy ZŠ Jílové Nikola Šedivá. Nějaké jednoduché svršky si nejen sama navrhla, ale i ušila. „Maminka chtěla, abych měla lepší známky a dostala se třeba na gymnázium do Děčína. Jenže mě láká víc právě ta tvořivá práce v oděvnictví. Snad ty mé plány vyjdou,“ dodala Nikola. Když se zamýšlela nad možnostmi uplatnění v samotné praxi, poněkud zaváhala. Připustila, že při stávajícím náporu nejrůznějších asijských textilek na evropský trh je dost nesnadné obstát s českým zbožím.

Zatímco většina dětí, které čeká rozhodnutí o volbě povolání, přicházela do děčínské Střelnice společně se svými školami, některé školáky doprovázeli rodiče.

„Chtěl by studovat nějaký obor se zaměřením na elektrotechniku. Docela vážně se o tuto profesi zajímá a věřím, že uplatnění najde,“ tvrdila Hana Tichá, která na prezentaci studijních možností doprovázela syna Petra. Ten navštěvuje třídu s rozšířenou počítačovou výukou a věří, že zvolená profese ho bude bavit.