Děčínská firma musí zaplatit v součtu přes 133 tisíc korun za nesplnění podmínek pro využívání vody. Větší část tvoří trest za čerpání podzemní vody.

„Celkem bez povolení odebrala 8 207 metrů krychlových podzemních vod,“ uvedl oblastní ředitel inspekce životního prostředí Pavel Grund. Firma měla povolení pro čerpání platné do konce roku 2017, jenže si jej včas neprodloužila a až do konce srpna 2018, kdy proběhla kontrola, jela čerpadla ve studni nelegálně.

„Inspektoři přihlédli k tomu, že hned po kontrole obviněný začal činit kroky k získání nového povolení. Pokutu jsme tedy stanovili podle nejnižší zákonné sazby,“ vysvětlil Grund. Za každý kubík odebrané vody musela společnost zaplatit patnáct korun, dohromady více než 123 tisíc.

Problémy ale loděnice měly i na druhém konci koloběhu vody ve firmě, tedy při vypouštění odpadních vod. Ani na to totiž prvních osm měsíců roku 2018 neměly povolení. Inspektoři za to firmě vyměřili sankci rovných deset tisíc korun.

„Při stanovení výše pokuty jsme přihlédli k tomu, že se jednalo o vypouštění odpadních vod bez obsahu nebezpečných látek, nebylo zjištěno negativní ovlivnění toku nebo úhyn ryb a společnost po kontrole zahájila kroky k získání povolení,“ řekl Pavel Grund.

Kontaktovat zástupce Českých loděnic a získat vyjádření k udělené pokutě se redakci Deníku nepodařilo. Telefony ve firmě pouze vyzváněly. Podnik ale své provinění uznal a proti pokutám se neodvolal.

Letos je to už druhá výraznější sankce, kterou Česká inspekce životního prostředí na Děčínsku udělila. Na začátku roku dostala českokamenická papírna pokutu 150 tisíc korun za znečišťování ovzduší. Firma totiž spalovala topný olej s vysokým obsahem síry. Papírna používá topný olej v kotelně, kde vyrábí technologickou páru pro výrobu papíru. Podle inspekce životního prostředí musela firma vědět, že spaluje těžký topný olej, který nesplňuje legislativní parametry. Majitel papírny se proti pokutě, která mohla dosáhnout až 10 milionů korun, odvolal.

Problematická barvírna v Lípě

Mnohem větší problémy s vypouštěním odpadních vod mají v Krásné Lípě. Několikrát do roka z místní barvírny uniknou chemikálie přímo do řeky Křinice, která protéká dvěma národními parky. Sankce za to ale zatím nepadla. Firma se totiž potácí v insolvenci, úředníci si navíc celou věc přehazují jako horký brambor. Majitel areálu totiž požádal o prodloužení povolení k nakládání s odpadními vodami ještě před koncem toho původního. To znamená, že mu stále platí, dokud úřady nerozhodnou o jeho současné žádosti, což se ještě nestalo. Platnost původního povolení přitom už dávno vypršela.