Desítky havárií vodovodního řadu musí každý den řešit vodaři ze Severočeských vodovodů a kanalizací. Může za to silný mráz. Oproti běžným letům ale po oteplení nárůst počtu havárií neočekávají.

Jen během pondělního dopoledne musely SčVK řešit na dvě desítky havárií, které v Ústeckém a Libereckém kraji způsobil mráz.

„V terénu jsou všichni, kdo mají ruce. Dispečeři jsou v neustálém zápřahu a během hodiny přijmou několik oznámení o havárii na řadu,“ říká mluvčí vodárenské společnosti Iveta Kardianová.

Vodaři se snaží opravit všechny havárie co nejrychleji. Mráz jim totiž komplikuje situaci i během oprav havárií.

„Pokud jsou takto silné mrazy, není možné zajistit náhradní zásobování pitnou vodou pomocí cisteren. Ty totiž zamrzají. Proto se snažíme všechny havárie řešit během jednoho dne. A zatím se nám to daří. Ráno vypustíme vodu, přes den opravíme a v odpoledních hodinách příslušnou větev vodovodního řadu napouštíme,“ vysvětluje Kardianová.

V minulých letech téměř vždy přišla po haváriích způsobených mrazem při oblevě další vlna problémů s vodovodním řadem. Letos tomu tak ale podle očekávání vodařů nebude.

„Nějaký výrazný nárůst počtu havárií neočekáváme. Již nyní řešíme přibližně čtyř až pětinásobek oproti běžným dnům. Zkušenosti jsou ale takové, že při běžných mrazech se půda v okolí potrubí pohybuje, což způsobuje další havárie,“ vysvětluje Iveta Kardianová.

V minulých letech totiž mrazy nebyly tak silné a půda promrzala jen do relativně malé hloubky. Při tom dochází k poměrně značnému pohybu půdy, která pak tlačí na potrubí s pitnou vodou. A to často tlak nevydrží.

„Letos klesly oproti minulým letům teploty výrazně níž. Navíc se drží pod bodem mrazu poměrně dlouho. Takže máme hodně havárií už nyní,“ doplnila mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací.

Poslední velkou havárku museli řešit technici vodárenské společnosti řešit během pondělí v Děčíně, kde ve čtvrti pod nemocnicí potrubí nevydrželo nápor mrazu a prasklo.

„Z důvodu opravy havárie na vodovodním řadu bude 13.2.2012 asi do 15:00 hod omezena dodávka vody v Děčíně v ulicích E. Krásnohorské, Vrchlického, Tylova a Nedbalova,“ uvedla v pondělí dopoledne hlásná služba Severočeských vodovodů a kanalizací. Na silnici se mezitím tvořila vrstva ledu.

Na Děčínsku se ale nejednalo o jedinou větší havárií v posledních dnech. V závěru minulého pracovního týdne museli podobnou havárii řešit například v Rumburku nebo Varnsdorfu. Také zde nadělalo prasklé potrubí starosti nejen havarijní četě vodařů, ale také řidičům.

Z okolních ulic voda totiž udělala během několika málo minut jedno velké kluziště. Policie proto musela některé ulice, ve kterých se voda vyvalila na povrch, uzavřít nebo v nich omezit kvůli bezpečnosti provoz.