Stovky milionů korun z vodárenského byznysu přestanou proudit do Francie. Severočeská vodárenská společnost (SVS) totiž podepsala kupní smlouvu s francouzským koncernem Veolia, který vlastnil 50,1 procenta akcií Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK).

Odkup akcií SČVK odhlasovali na červnové valné hromadě zástupci města obcí, které jsou akcionáři SVS.

„To bez negativních dopadů na kvalitu služeb, cenu vodného a stočného či objem finančních prostředků určených k obnově a rozvoji vodárenské infrastruktury,“ uvedl David Vondraz PR agentury, která SVS poskytuje mediální služby.

Miliardová transakce v podstatě znamená, že SVS jako první v republice přebrala plnou kontrolu nad vodárenskou a kanalizační infrastrukturou. Převezme ji v lednu příštího roku.

„Podpisem těchto smluv jsme zajistili budoucí prosperitu společnosti i další rozvoj vodárenské infrastruktury,“ vysvětlil předseda představenstva SVS Tomáš Indra.

Zatím není jasné, kolik bude stát voda příští rok. Firma tuto informaci obvykle zveřejňuje po zpracování kalkulací během listopadu. Letos domácnosti platí 98,30 korun za krychlový metr. Pro srovnání, v Ústí nad Orlicí platí 84,4 korun, na Domažlicku 72,09 korun.

Právě ceny za vodu patří podle exkluzivního průzkumu veřejného mínění, který pro Deník zpracovala společnost SANEP, k nejvíce znepokojujícím. Myslí si to 74,8 procenta oslovených respondentů.

„Mě by jen zajímalo, co z toho budu mít já. Vidím to tak, že si několik vyvolených mastí kapsy na normálních lidech a vymlouvá se na staré trubky, které je potřeba vyměnit. Teď ještě mají další výmluvu,“ myslí si o cenách vodného a stočného například Josef Svačina z Lounska.

Stejně tak se vznáší otazník nad dohodnutou odkupní cenou nadpolovičního podílu v SČVK. „Samozřejmě ji nechceme tajit. Zveřejníme ji do konce příštího týdne po vložení smlouvy do veřejného registru. Do té doby je tato informace stále v režimu obchodního tajemství,“ sdělil mluvčí SVS Jiří Hladík. Kvalifikované odhady i informace Deníku hovoří o sumě kolem dvou miliard korun.

Utajování se nelíbí například vedení Ústeckého kraje. „Divím se starostům, že pro to zvedali ruku, když nevěděli, kolik to bude stát. Něco takového by vždy mělo být věcí veřejnou,“ kritizoval náměstek hejtmana Martin Klika.

Kraj několikrát ohlásil zájem vstoupit do vodárenského byznysu a pomoct městům a obcím například v ovlivňování cen za vodu směrem dolů. „Osobně se domnívám, že je tu nehorázná. Podívejte se do okolních krajů. Na druhou stranu rozumím, že je potřeba investovat do obnovy, ale to mohli už dávno a za dotace.I ve spolupráci s krajem,“ poznamenal Martin Klika.

Zástupci měst vnímají transakci mezi SVS a Veolií rozporuplně. Ústecká primátorka Věra Nechybová řekla, že z ní není příliš nadšená. „Neviděla jsem smlouvu, nechci to soudit. Uvidíme, co to přinese. Ale máme omezené možnosti čerpání evropských dotací. Ráda bych viděla levnější vodu,“ myslí si Nechybová.

Liberecký primátor Tibor Batthyány v odkupu naopak nevidí zásadní problém. „Nemyslím si, že se to podepíše na investicích. Vnímám to jako prospěšné. Po spoustě let se to vrací do rukou měst a obcí. Ceny vody vidím jako přiměřené, promítají se v nich investice do infrastruktury,“ dodal.