Jedinou plochou, kde hygienici koupání nedoporučují, je Nechranická přehrada.

Velmi kvalitní voda zůstává v Kamencovém jezeře v Chomutově, jezeře Milada na Ústecku nebo v Barboře na Teplicku. Tam je podle aktuálního měření hygieniků průhlednost vody pět metrů. Bez rizika zdravotních potíží se lidé mohou vykoupat také v mosteckých nádržích Benedikt a Matylda a na koupališti v Prunéřově.

Koupání hygienici nedoporučují v Nechranické přehradě, kde se kvalita vody postupně zhoršovala už od července. Sinice hygienici odhalili také v jezeře Chmelař na Litoměřicku, kde jsou překročeny limity prvního stupně jejich výskytu. Voda v jezeře navíc takzvaně kvete. Sinice a chlorofyl se vyskytují také v přírodním koupališti Chabařovice 
a zhoršená kvalita vody je 
v zatopené jámě ve Varvažově na Ústecku.

Sezona už skončila v Křižanově na Teplicku a na koupalištích v Mikulově, Jetřichovicích a Velkém Šenově na Děčínsku. Informace o průhlednosti vody a výskytu sinic najdou lidé stránkách krajské hygienické stanice, k dispozici mají uživatelé také mobilní aplikaci koupací vody.

Vzorky vody z přírodních koupališť odebírají hygienici jednou za dva týdny. Cena laboratorního vyšetření se pohybuje kolem 2500 korun. Platí ho provozovatel nebo stát.