Rekordní vedra sevřela Děčínsko. V pondělí bylo dokonce z celého Ústeckého kraje nejtepleji právě 
v Děčíně. Kvůli tropickým teplotám uzpůsobují svůj provoz školy i školky, zvláštní péči potřebují některá zvířata 
v děčínské zoo a napilno mají 
i záchranáři. Ve středu by se ale mělo ochladit, místy udeří bouřky.

Již během pondělí naměřili meteorologové rekordní teploty, v Děčíně to bylo bez dvou desetin 34 stupňů.

Vysoké teploty se podepsaly na zvýšeném počtu výjezdů sanitek zdravotnické záchranné služby, byť situace není nijak dramatická.

„Vyjíždíme více než obvykle, nejvíce výjezdů jsme měli v neděli. Na začátku tohoto týdne se ale počet výjezdů snížil," uvedl mluvčí záchranky Pavel Šebesta s tím, že se nejčastěji jedná o kolapsové stavy.

Problémy s horkem ale nemají jen lidé s nemocným srdcem nebo cukrovkáři. Současné vysoké teploty mohou nadělat problémy i zdravým lidem, pokud nedodržují pitný režim a nesnaží se vyhnout sluníčku.

Právě toho se drží v mateřské škole na Bratislavské ulici ve Varnsdorfu.

„Školka dostala pokyn, aby odpoledne nechodily děti ven, je posílený také pitný režim, počasí jsme přizpůsobili 
i program," říká ředitel Petr Šmíd.

K částečnému omezení výuky museli sáhnout také na nedaleké střední škole ve Varnsdorfu. Tam se tropická vedra dotkla i přijímacích zkoušek.

„Omezujeme především tělesnou výchovu, což se dotklo i přijímacích zkoušek na jeden z oborů, jejichž součástí jsou i fyzické testy. Výuku ale nezkracujeme. Přeci jen jsou dva týdny do vysvědčení a potřebujeme dokončit známky," vysvětluje ředitel školy Petr Jakubec s tím, že letos škola dokončila izolaci střechy, která by měla školní budovu proti vedru částečně chránit.

Na jiných školách naopak výuku ukončili výrazně dříve. To se týká například Evropské obchodní akademie 
v Děčíně nebo Základní školy ve Vojanově ulici.

„V úterý jsme zrušili všechna odpolední vyučování, děti tak šly domů v půl jedné. Kromě toho monitorujeme i teplotu ve třídách a v případě potřeby žáky přesouváme na chladnější místa. V jedné třídě se nám totiž stalo, že teplota dosáhla téměř třiceti stupňů a to se opravdu vydržet nedá," popisuje opatření ředitel školy Karel Rajchl s tím, že škola zajišťuje i rozšířený pitný režim.

Ten mají také strážníci děčínské městské policie, kteří mají možnost častějších přestávek na služebně. Zapomenout ale mohou na rozdíl od ostatních lidí na zkrácenou pracovní dobu.

„Pokud se stali strážníky, musí počítat s tím, že musí do služby i v takovém extrémním počasí, jaké je v současné době," říká mluvčí městské policie Tomáš Pavlík.

Vysoké teploty se ale nedotkly jen lidí. Problémy dělají také některým zvířatům v děčínské zoologické zahradě.

„Většina zvířat si může zalézt do ubikací, nebo se schovat do stínu, třeba medvědi mají poměrně dobře odstíněný výběh, navíc i s bazénkem. Některá zvířata je ale nutné sprchovat," říká zoolog Roman Řehák. To se týká například některých sov nebo papoušků. Zvířata také v tropických dnech méně jedí.

Do boje s vedrem se vrhl také magistrát v Děčíně. Do ulic města totiž tradičně vyslal kropící vozy.