K českým hranicím se vracejí vlci. Nejspíš jich je malá smečka. V říjnu je na německé straně hranice 
u národního parku České Švýcarsko zachytila jedna z fotopastí. Německému zemědělci se podařilo vyfotit i mládě, minulou sobotu našli blízko hranic vlčici sraženou autem.

Blízko Šluknovska

Do oblasti Hohwald, sousedící se Šluknovským výběžkem, se vzácná šelma dostala patrně 
z rozšiřující se populace v německé Lužici.
„Vlci jsou pro naši krajinu důležití. Pomáhají regulovat vysoké stavy spárkaté zvěře. Zejména v případě divokých prasat by byla jejich pomoc více než vítána," řekl ředitel správy parku Pavel Benda.

Letos na podzim bylo zaznamenáno i několik útoků na hospodářská zvířata v okolí německého Hohwaldu. Proto pracovníci německé organizace zabývající se výskytem vlků v Lužici umístili několik fotopastí. Jedna z nich 14. října zachytila vlka na dvou fotografiích, o několik týdnů později vyfotil vlčí mládě německý zemědělec. Minulou sobotu srazilo blízko hranice 
s Českem letos narozenou vlčici auto. Letos zoologové zaznamenali vlky i v Krkonoších, přímé důkazy ale zatím nemají.

„Návrat vlků na sever Čech je vzhledem k postupnému rozšiřování německé populace vlka v posledních deseti letech očekávanou a radostnou událostí. Vzhledem k pohyblivosti těchto šelem nepředpokládáme, že by se zastavily na státní hranici," uvedl Karel Kutal z Hnutí Duha.

Nebezpečí? Ne

Pro člověka podle něj vlci nebezpeční nejsou, úmrtí způsobené vlkem nebylo v Evropě zaznamenáno více než 100 let. Stává se však, že vlci napadnou hospodářská zvířata, stát ale případným poškozeným vyplácí kompenzace, pokud chovatel splní podmínky.

„Mezi ty u nás patří nahlásit škodu do 48 hodin a povinnost mít zvířata alespoň 
v ohradě nebo pod dohledem pasteveckého psa," uvedly ve zprávě Hnutí Duha a Správa Národního parku České Švýcarsko, které nabízejí konzultace o tom, jak své stádo před útoky vlka zabezpečit.

Na východ Německa se vlci vrátili koncem 90. let z Polska a stále jich přibývá díky každoročně narozeným mláďatům, která následně osidlují nové oblasti. V celém Německu už žije asi 80 až 160 zvířat, tvořících minimálně 18 smeček, z toho 13 jich žije právě na území historické Lužice, sousedící s Českem a Polskem. 
V Beskydech zatím také údaj 
o trvalém pobytu vlčí smečky nemají, každoročně tam ale vyrážejí do lesů takzvané vlčí hlídky, které mají stav šelmy mapovat a odrazovat pytláky. Letos se přihlásilo kolem 
50 dobrovolníků.