Na nové využití bývalého Benaru v České Kamenici se postupem času objevila celá plejáda záměrů. Žádný z nich se ale neujal a areál se stává stále větší ostudou. Textilku chtěl její majitel dokonce darovat městu. To se ale nabízeného daru vzdalo a tamní budovy chátrají dál.

„Už několikrát jsem se pokoušel Benar prodat. Kupci se ozývali, ale žádný z nich se neukázal jako seriózní partner. Utratil jsem dost peněz na zabezpečení areálu před zloději kovů, ale ti neváhali probourat i zeď a pokusy o rabování se opakují,“ posteskl si podnikatel František Novosad.

Továrnu koupil před skoro patnácti lety s předpokládaným obnovením textilní výroby. Oživení produkce nabízela jedna italská firma, ale zůstalo jen u slibů. Stejně jako v několika dalších případech.

„Té pokračující devastace je škoda. O to víc, že jde o komplex uprostřed města. Bohužel, na jeho území máme podobných nehezkých vizitek více. Stavební úřad třeba vydá rozhodnutí k nápravě stavu. Jenže komunikace s vlastníky objektů je v podobných případech většinou problematická a nic se neděje,“ vysvětlil starosta Miroslav Weis. Připomněl, že město má letité trable také s rozpadající se bývalou hospodou v Dolní Kamenici. Vlastník se o její osud nezajímá a radnice tam nechala strhnout střechu, protože hrozilo její zřícení. V dezolátním stavu je i nedaleká bývalá mateřská škola, kterou poškodil i menší požár.

Také ve Šluknově mají několik objektů, které městu žádnou parádu nedělají.

„Nejvíc nás mrzí stav bývalé pivovarské sladovny. Je to objekt v sousedství zámeckého areálu, který se nám podařilo postupně zrekonstruovat a celkový vzhled tamní lokality kazí právě tahle stavba,“ zlobil se šluknovský starosta Milan Kořínek. Střecha někdejší sladovny se už rozpadá. Stavební úřad nařídil majiteli nápravu stavu, ale k tomu zatím nedošlo. A není jasné, jestli se tak v dohledné době stane. Mezi největší ostudy Šluknova se pak řadí bývalý Bytex, jehož majitelé nechávají areál napospas osudu.

V Markvarticích zase žehrají na špatný stav některých objektů bývalého zemědělského družstva. Lépe dopadla správní budova, kterou obce odkoupila před lety. Postarala se o novou fasádu a další úpravy, které si vyžádaly náklady okolo tři čtvrtě milionu korun. Obec bude potřebovat ještě asi osm set tisíc na rekonstrukci sálu.

„Chceme se postarat i o proměnu historické Dolní tvrze, která by se do budoucna měla stát novým zázemím pro spolkový život místních organizací a další aktivity. Bez potřebných dotací se ale do zamýšleného díla pustit nemůžeme,“ poznamenal markvartický starosta Petr Hodboď.

Skoro v každém městě nebo obci děčínského regionu jsou stavby, které by tamní radnice nejraději nechaly srovnat se zemí.

„Radost nám nedělá stav ubytovny vedle sídla hasičů a také chátrající takzvaný Červený kostel, jehož vlastnickými vztahy se zabýval i soud. Je ale pravda, že i město má své dílčí resty v případě několika ošuntělých domů. Jejich stav se snažíme postupně zlepšovat,“ poznamenal starosta Varnsdorfu Josef Poláček.

Děčín se zase zbaví ruiny Atlantiku, na jehož místě v průběhu příštích dvou let vyroste nová městská knihovna s další doprovodnou vybaveností. „Opuštěný zůstává delší dobu bývalý dětský stacionář uprostřed sídliště v Bynově. Komplex bohužel chátrá dál, město pro něj žádní využití nemá a proto komplex nabízíme k prodeji,“ tvrdil šéf majetkového odboru děčínského magistrátu Tomáš Martinček.