Stráně nad údolím Labe v minulých letech zachvátila kůrovcová kalamita, nevyhýbají se jim ani občasné požáry. I to je podle Lesů ČR, kterým porosty patří, jedním z důvodů zvýšeného nebezpečí. „Věnujeme této oblasti velkou pozornost, protože se tam vlivem sucha a napadení kůrovci rozpadají rozsáhlé porosty. Rizikové stromy při těžbě, s ohledem na bezpečnost, zcela upřednostňujeme,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Nad tratí byly kvůli bezpečnosti před časem nainstalované bezpečnostní bariéry, ty si ale poradí se stromy a kameny jen do určité velikosti.

Jen loni státní podnik v této lokalitě vytěžil přes šest tisíc metrů krychlových dřeva a odhaduje, že jsou na místě přibližně dva tisíce metrů krychlových souší. Ty jsou převážně ve velmi těžko přístupném terénu v prudkém svahu nebo na skalách. „K maximální eliminaci rizik spojených se zpracováním dříví jsou smluvně vázané i společnosti, které pro nás těžební činnost zajišťují,“ doplnila Jouklová.

Kvůli možnému obecnému ohrožení z nedbalosti se pádem stromu zabývá také policie. Obecným ohrožením jsou podle ustálené judikatury takové situace, které vystaví nebezpečí více než sedm lidí. To tento případ splňuje, ve vlaku podle policie sedělo 135 lidí. „Případ si převzali děčínští kriminalisté, kteří nyní zjišťují příčiny a veškeré okolnosti. Mimo jiné pracují s verzí, že k pádu kmene stromu do kolejiště, mohlo dojít v důsledku jeho pokácení v těžko přístupném svahu nad železniční  tratí,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková. Mezinárodní koridor na Berlín kvůli nehodě následně tři hodiny stál a vlaky nabíraly velmi výrazná zpoždění. Škoda na poškozené lokomotivě, která měla zničené přední sklo a poničené plechy, byla přímo na místě odhadnuta na půl milionu korun.

Vlak. Ilustrační foto.
Dvě železniční nehody šetří policisté. Do kolejiště ve Žlebu sjel kmen ze svahu

Na Děčínsku to ale nebyl první případ, kdy řítící se strom ohrozil lidi v údolí Labe. V červnu 2012 prořezávali dřevorubci vzrostlé buky nad Horním Žlebem. Jeden, přibližně patnáctimetrový strom, se jim ale utrhl a sjel do zahrady domu v Horním Žlebu. Tu jen o několik okamžiků dříve opustila rodina s malými dětmi, na návštěvě měli také známé. Strom smetl lavičku, na které si děti o chvíli dříve hrály. Těžařská firma následně zpevnila oplocení a postavila lanovku na vytahování vytěžených kmenů.

O rok později se pak ze stráně samovolně zřítilo v Horním Žlebu několik stromů a velkých kamenů, které nedokázala zachytit ochranná bariéra. Kvůli nebezpečí bylo nutné doporučit lidem z několika domů pod svahem, aby opustili své domovy. Drtivá většina z nich to tehdy odmítla, odešli pouze čtyři lidé ze sedmnácti.

Mohlo by vás také zajímat: Bitva o Děčín na louce, májové trhy v zahradách. Děčínský zámek ožil historií

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura