Za projektem stojí Centrum studií genocid  Terezín. Vlak Lemkin je pojmenován po polském právníkovi židovského původu, autorovi právní a vědecké koncepce pojmu genocida a hlavním iniciátorovi Úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy Rafaelu Lemkinovi. „Zasloužil se o to, že je genocida mezinárodním právem chápaná jako zločin,“ přibližuje Lemkina Šimon Krbec, ředitel Centra studií genocid Terezín, které vlak po Česku vypravilo. Smyslem projektu Vlak Lemkin je zabránit politickým a sociálním tendencím, které prostřednictvím rasisticky, fundamentalisticky a antisemitsky zaměřených skupin a hnutí posilují nárůst nenávisti a násilí ve společnosti.

Jeden z vagónů připomíná také špatný stav terezínské pevnosti, ve které se již některé historické budovy hroutí, další jsou ve velmi špatném stavu. Centrum studia genocid se věnuje hrozbě zničení vzácných památek od roku 2017, kdy vichřice velmi vážně poškodila Drážďanská kasárna. „Poměrně intenzivně jsme komunikovali s veřejností i politiky a upozorňovali na to, že hrozí riziko rozpadu nejen Drážďanských kasáren, ale i vojenské nemocnice, proviantního skladu nebo zbrojnice,“ říká Šimon Krbec. Před časem vláda schválila pomoc ve výši tří miliard korun, která je kromě Terezína určena také pro další pevnostní město Josefov ve východních Čechách. Podmínkou je, že kraje a obce se budou podílet alespoň dvaceti procenty.

Kontrola hranice ve Hřensku, ilustrační foto.
Znovu do fronty? Německo zvažuje kvůli migraci stálé kontroly na hranicích

V Děčíně zůstane vlak Lemkin do pátku 29. září, přístupný je od 14 hodin. Následně má připravené tři zastávky v Libereckém kraji. Nejprve zastaví od 1. do 4. října v České Lípě, v Liberci jej bude možné navštívit od 6. do 13. října a v Trutnově na hlavním nádraží od 15. do 18. října. Podzimní štaci zakončí Lemkin v Hradci Králové, kde bude stát od 20. do 25. října.