Teď budou komunisté s ČSSD vyjednávat o konkrétní podobě smlouvy, návrh jí předloží ve středu. Šéf krajské ČSSD Arno Fišera to přivítal, o požadavcích komunistů na určitou personální sebereflexi se ale zatím bavit nechce. Komunisté volby v Ústeckém kraji vyhráli a mají 20 z 55 mandátů,takže jim do koalice stačil jen jeden partner. Ve vedení KSČM se zprvu objevovaly dva názorové proudy, jeden z nich chtěl levicovou koalici s ČSSD, druhý ji zase odmítal, protože je ČSSD podle nich přílišspjatá s řadou skandálů. Ve hře pak byla i trojkoalice se Severočechy.cz. Nakonec ale převážil první názor.

„ČSSD má s námi spoustu společného, je to od stejného pohledu na těžbu uhlí až po počet placených členů výborů. Byly tam i některé další věci, které rozhodly," řekl po jednání Bubeníček. Pro ČSSD se podle něj nakonec vyslovila většina nových zastupitelů za KSČM. „Trojkoalice byla pro obě strany krajní řešení a z toho by mohly vzniknout problémy. Koalice těchto dvou stran by i s ohledem na situaci v celostátní politice měla být pro kraj prospěšná," dodal.

Návrh koaliční smlouvy komunisté ještě pilují, ale ve středu ho užchtějí předložit ČSSD.

„Zatím jsme se spolu bavili o nějakých počtech v radě, ale zatím jen orientačně. Uvidíme, co nám na tořeknou," uzavřel Bubeníček. Nakonec ale řekl, že bude po ČSSD chtít určitou sebereflexi za minulé období.

ČSSD má v zastupitelstvu 13 mandátů, Severočeši devět. V zastupitelstvu sedí i zástupci ODS a hnutí PRO! kraj, kteří ale koalici s komunisty odmítli a dohoda bez KSČM není kvůli osobním antipatiím ostatních aktérů zřejmě ani možná.

„My jsme si (už při prvních jednáních) slíbili, že to není o nějakém kádrování. Jestli si nás vybrali jako partnera číslo jedna, půjdeme s nimi vyjednávat. V první řadě to bude o pozicích pro ČSSD a až pak budou jména," řekl Fišera. Zda a pro koho bude chtít místo hejtmanova náměstka, zatím nechce předjímat. „Budeme respektovat to, že jsme volby nevyhráli. Ale volební program budeme pořád chtít splnit ze 100 procent, ten je pro nás stěžejní," dodal.