Vládní agentura pro sociální začleňování by měla na Šluknovsku zůstat i nadále. A to i přesto, že je mnoha starostům trnem v oku.

Vyplynulo to z jednání agentury na úřadu vlády se starostkou Šluknova Evou Džumanovou a místostarosty Rumburku Darkem Švábem a Alenou Winterovou.

Politici ze Šluknovského výběžku si s Agenturou pro sociální začleňování vyříkali problémy ve vzájemné spolupráci. Minulý týden na jednání s poslanci bezpečnostního výboru agenturu tvrdě kritizovali, dnes už ale obě strany hovoří smířlivěji.

Spolupráce by měla pokračovat i dál, potvrdili starostové i vedení agentury. Starostové po agentuře ale chtějí, aby svou strategii pro sociální začleňování vysvětlila veřejnosti, jejíž značná část je proti ní naladěná.

„Byl to dlouhodobě připravovaný seminář, na kterém se řešily i naše problémy. Spoustu věcí jsme si vysvětlili, ale strategie další práce agentury se nám pořád nelíbí. Ke strategii máme hodně výhrad. S vládní zmocněnkyní jsme se dohodli na dalším jednání,“ uvedla místostarostka Rumburku Alena Winterová.

Podle jejích slov je podepsané memorandum mezi Rumburkem a vládní agenturou. A nikdo z Rumburku jej v současné době nechce vypovědět.

Tvrdé výroky na adresu agentury zazněly 26. ledna, když se poslanci ptali vedení měst, jakou pomoc jim agentura přinesla.

„Já žádnou neznám. Sice se tak v médiích prezentují, ale skutečnost je jiná,“ prohlásila starostka Šluknova Eva Džumanová. Agenturu kritizovali všichni dotazovaní zástupci měst. Někteří agenturu rovnou navrhli zrušit a převést peníze přímo obcím.

„Seberte agentuře ty peníze. My se tu svlékáme ohledně financí skoro donaha a přitom agentura nezveřejňuje nic,“ prohlásil místostarosta Darek Šváb, který zastupoval Rumburk.

Ve čtvrtek se starostové v Praze zúčastnili semináře agentury a také si své vzájemné problémy vyříkali.

„Jejich vyjádření byla taková, že to tak tvrdě nemysleli,“ řekla po jednání vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Spolupráce agentury s městy v oblasti by měla pokračovat.

„Věci jsme si vyříkali napřímo a budeme se ještě snažit uhladit zbylé hrany. Je před námi hodně práce,“ dodal ředitel agentury Martin Šimáček. Situace se zklidnila, řekla i Džumanová.

„Kritika byla z obou stran,“ řekla starostka.

Starostům se snažili vysvětlit i jednotlivá opatření z vládní Strategie boje proti sociálnímu vyloučení. Agentura tvrdí, že část z nich starostové špatně pochopili a vyložili si jako protežování Romů, přitom ve skutečnosti jsou prý mnohem obecnější. Své si k ní řekli ale i starostové.

„Zdůraznili jsme, že je potřeba, aby s tou strategií byla veřejnost seznámena, netýká se jen výběžku,“ dodala Džumanová.