Po všechny ty desítky let poctivé české práce si uložil jedno motto: Moje díla jsou něco jako mé děti.

Fachman roku

Výsledek pak stojí za to. Jeho příznivci jej proto zaslouženě nominovali nejen na titul Fachman roku, kterou uděloval Velkopopovický kozel v roce 2011, ale také na Cenu hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka za loňský rok. I dnes kozel hledá šikovné lidi. Tentokrát ocení dílnu roku. Soutěžte také!

Vladimír Cejnar se věnuje uměleckému řezbářství celý život. Vyrábí hračky, umělecké doplňky a bižuterii. Soustředil se i na řezbu betlémů, reliéfů a portrétů významných historických, hudebních a literárních osobností. Za 70 let zhotovil přes tisícovku prací, jež vystavuje po celé Evropě.

Jeho díla byla k vidění jak v děčínském muzeu, tak třeba i na Střední průmyslové škole stavební v Děčíně. Vyráběl všemožná díla. Důchodce na lavičce, portréty slavných, či vyobrazení klaunů na obrazech.

Už v dětství vyrobil první umělecké dílo, ovečku. Prý se velmi povedla. Kromě výroby ze dřeva se také věnuje malování akvarelů a kreslení karikatur. Jeho dílem se doma může pyšnit ale jen velmi málo lidí. Sám totiž svoje výtvory nerad prodává, raději je daruje přátelům.

Chvála obdivovatele

„Jsou to opravdu mistrovské kusy. Je neuvěřitelné, co se dřevem dokáže," chválí si jeho výtvory, mezi kterými byl i Miloš Vochomůrka. Právě on Vladimíra Cejnara před lety svým tipem nominoval na „kozlího" fachmana.

Svou dílnu umělecký řezbář miluje

Nejútulnější dílna řemeslníka Vladimíra Cejnara, kterého jsme se ptali na jeho inspiraci, i na to, co má nejraději.

Prozraďte nám, co podle vás děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se Vaši zákazníci stále vracejí?
Vše kolem mě je mi inspirací. Vlastně jsou to další a další životní zkušenosti a zážitky. Dělal jsem čerty podle různých přísloví o nich. Také jsem viděl několik důchodců sedět na lavičce a vykuřovat, tak i ty jsem vytvořil (smích). Co dělám lépe než ostatní? Tak určitě svou práci mám rád, udržuji k ní vřelý vztah. To lidé opravdu rychle poznají, nejsou hloupí.

Kolik času denně strávíte v dílně?
Dalo by se říci, že každou volnou chvíli. No vlastně celý den (smích). Ráno v půl sedmé už jsem v dílně a večer končím tak v půl desáté, kdy mě dcera nahání domů.

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
Nejspíš se nejvíce těším na to, že se můžu na nějaký čas trochu zastavit, být chvíli sám a vymýšlet zase další věci.

Kutilové, Kozel hledá dílnu roku Vyfoť místo, kde tvoříš, a vyhraj zásobu Velkopopovického Kozla na celý rok! Pokud vlastní dílnu nemáš, pochlub se alespoň svým výrobkem.
Soutěžní kategorie:
Nejútulnější dílna. Přihlas dílnu, o které si myslíš, že má poctivou kutilskou atmosféru a cítíš se v ní jako doma.
Nejuspořádanější dílna. Pochlub se, jak to máš v dílně dobře zorganizované.
Nejlepší dámská dílna. Ukaž, že poctivým fachmanem může být i žena.
Nejlepší zlepšovák. Pochlub se zlepšovákem, který používáš v dílně, aby se ti lépe pracovalo.
Kozlí výrobek. Přihlas výrobky vytvořené z Kozlích předmětů.
Vyber si, ve které kategorii chceš soutěžit, nahraj fotky či video své dílny nebo výrobku. Vše najdeš na www.dilnaroku.cz. Přihlásit se můžeš do 15. října 2015.