Další miliardy korun přitečou do Ústeckého kraje. Stane se tak díky programu RE:START, který podporuje obnovu zchátralých průmyslových areálů, demolice zničených a vybydlených budov v sociálně vyloučených lokalitách, obnovu dopravní infrastruktury, vzdělávání nebo zkvalitnění životního prostředí. První akční plán programu s pobídkou 11 miliard korun běží už rok, nyní schválila vláda plán druhý.

Nově se v programu RE:START počítá s částkou 62 miliard korun, o které se podělí Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.

„Schválení nových opatření a pokračování programu znamená, že naše regiony získají další peníze na modernizaci škol a zdravotnických zařízení, výzkum, ale také na rozvoj nízkoemisní veřejné dopravy nebo na podporu cestovního ruchu či výstavbu podnikatelských nemovitostí,“ řekla zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký a Karlovarský kraj Gabriela Nekolová s tím, že jedna část projektů se zaměří na celkovou regeneraci sídlišť. Hned několik úkolů v programu se pak týká sociální oblasti.

Podle Nekolové schválila vláda pokračování programu proto, že je úspěšný. Za tak krátkou dobu se totiž podařilo nejen připravit a vyhlásit dotační programy za zhruba 11 miliard korun, ale daří se je i naplňovat.

Na výzvy zareagovala města i obce a Ústecký kraj je v čerpání prostředků z programu zatím nejúspěšnější. Například na revitalizaci starých průmyslových areálů zažádalo o dotaci město Litoměřice nebo obec Lkáň. Další obce projekty připravují, například Proboštov nebo Obrnice.

Na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách už získalo podporu v celkové výši 83 milionů korun 20 měst a obcí, například Jirkov, Litvínov, Podbořany, Most, Chomutov, Varnsdorf, Výsluní, Štětí, Bečov, Obrnice nebo Louka u Litvínova. Pět miliard korun už proudí do obnovy dopravní infrastruktury.

Ke zkvalitnění životního prostředí přispívá v programu projekt Revitalizace Krušných hor částkou 134 milionů korun, z níž už čerpaly například Chomutov a Krupka.

Tři miliardy korun půjdou na řešení ekologických škod po těžbě uhlí, kde se počítá s revitalizací vodních toků, sanací výsypek, přípravou území pro rozvoj podnikání, bydlení nebo rekreaci.

„Výzvy jsou určeny pro všechny tři kraje. Jaké bude konečné rozdělení peněz, záleží na aktivitě subjektů v jednotlivých regionech. Celková částka 62 miliard by měla být postupně vyčerpána do roku 2030,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.