Pro pendlery je současná situace velmi nepříjemná. Pokud už vyrazí do práce, musí velmi často najet desítky kilometrů navíc. Třeba pro lidi z Děčína je nejbližší hraniční přechod na dálnici. Od příštího pondělí 11. května budou moci jezdit přes Hřensko. „Paráda. Ušetřím spoustu času na cestě do a z práce. Je to i poloviční vzdálenost. Takže ušetřím na naftě a provozních nákladech,“ měl velkou radost ze zmírnění zákazů na hranicích Jaroslav Vomáčka z Děčína, který pracuje ve strojírenské firmě v Königsteinu. Nyní tráví ráno při čekání na odbavení na hranicích okolo deseti minut, při odpolední cestě domů až půl hodiny. „Doufám, že to bude ve Hřensku odsýpat rychleji,“ dodal Vomáčka.

Druhým hraničním přechodem, který vláda od pondělí 11. května na Děčínsku otevře, je ten mezi Dolní Poustevnou a městem Sebnitz, které tvoří dvojměstí na západě Šluknovska. Před uzavřením hranic jezdili lidé z Poustevny za prací do Sebnitz nanejvýš pár kilometrů, nyní to mají více než 70 kilometrů. Musí totiž přes Rumburk, který je na východním konci výběžku. Také jim tato zdlouhavá cesta odpadne. Například v nemocnici v Sebnitz je až třetina českého personálu, který přijíždí většinou právě ze Šluknovska.

Ilustrační foto
Velké obchody s potravinami na Děčínsku v pátek 8. května zavřou, i když nemusí

„Já osobně se do Německa nechystám, protože tam pořád nějaké riziko vidím. Ale pro pendlery je to velká úleva, o kterou jsme usilovali. Proto jsem rád, že přechod otevřou,“ řekl starosta Dolní Poustevny Robert Holec. Ten poslal v pondělí ráno na vládu, ministerstvo vnitra a cizineckou policii žádost o otevření hraničního přechodu, pod kterou se podepsalo během pouhých dvou dnů více než 1300 lidí z obou stran hranice. V Německu totiž žije řada Čechů, kteří mají v Česku své příbuzné, za kterými nyní nemohou.

Vláda nakonec otevřela přechod pro všechny, nejen pro pendlery. Podle Roberta Holce je rozšíření počtu otevřených hraničních přechodů krokem k tomu, aby se státní hranice opět otevřely tak, jak tomu bylo ještě před necelými dvěma měsíci. „Mezi lidmi se objevily i nesouhlasné názory. Ale tak je to se vším,“ doplnil starosta Dolní Poustevny.

Nakažte se v Praze, viry z Německa nám nevozte

Příští týden přinese na hranice ještě jednu změnu. Od pondělí 11. května budou moci na místech, která dnes v čase od 5 do 23 hodin fungují pouze pro pendlery a nákladní silniční dopravu, překračovat hranice všichni cestující. „Chceme zmírnit negativní dopady na přeshraniční dopravu. Dosud pouze pendlerské přechody jsou nyní k dispozici všem a přidáváme další tři místa. Musíme však přihlédnout i ke kapacitním možnostem policie, proto pro tuto kategorii přechodů zatím stále platí provozní doba 5 až 23 hodin,“ uvedl po jednání vlády ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.