Nefungují mobily, pevné linky ani vysílačky. Město nemá žádné spojení s okolím. Zavřené jsou obchody i čerpací stanice. Hasiči si musí sami vyhledávat zásahy. Policie si na služebně svítí svíčkami. To není obraz z postapokalyptického filmu, ale z Krásné Lípy po říjnové vichřici Herwart.

Bez spojení není velení. Staré pořekadlo si v praxi vyzkoušeli třeba krásnolipští dobrovolní hasiči. „Mobilní telefony nám fungovaly tak hodinu. Než se vybily náhradní zdroje elektřiny u základnových stanic. Později přestaly fungovat u vysílačky. Takže místo toho, aby nás operační středisko vysílalo k zásahům, museli jsme jezdit po městě a okolí a sami si je hledat,“ popsal tehdejší situaci velitel hasičů v Krásné Lípě Václav Danita.

„Až do večera jsme byli bez stabilního spojení. Chvílemi to sice naskočilo, ale během chvíle to znovu spadlo. Dohromady jsme byli bez spojení čtyři až pět hodin,“ dodal Danita.

„Zaplaťpánbůh, že už nerostou houby. To by bylo lidem úplně jedno, že na ně může spadnout strom,“ poznamenal při obhlídce revíru Lipská hora revírník Ladislav Jandečka. Zákaz vstupu do lesů může na některých místech trvat až do konce příštího roku.
FOTO: Sem nesmíte! Úřady zakazují vstupy do lesů zasažených nedělní vichřicí

Podle krásnolipského starosty Jana Koláře ale mohlo dojít k mnohem větším komplikacím. „Vzhledem k tomu, že telefony vůbec nefungovaly, nebylo možné se dovolat na tísňové linky ani v případě ohrožení života. Pokud by se vichřice spojila se silnými srážkami, mohly přijít lokální povodně a stát byl přitom slepý,“ uvedl starosta.

Krásná Lípa se proto prostřednictvím svého místostarosty a senátora Zbyňka Linharta obrátila na ministra vnitra, v jehož gesci je fungování záchranného systému. Šéf resortu připustil, že na některých místech mohou být během řádění přírodních živlů se spojením velké problémy.

„Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru analyzuje problémy ve spojení složek integrovaného záchranného systému, v komunikaci se starosty nebo odolnosti prvků kritické infrastruktury,“ napsal v dopisu adresovaném do Krásné Lípy ministr vnitra Lubomír Metnar.

Zároveň připomněl, že při Herwartu hasiči museli vyjíždět ke dvojnásobnému počtu událostí, než při řádění orkánu Kyrill v roce 2007. To s sebou neslo také přetížení tísňových linek.

Vyvrácený smrk dosahoval výšky přes 46 metrů a jeho odhadované stáří je přes 200 let.
Vichřice vyvrátila obří smrk

Na velkém území Šluknovska nešly při vichru nejen telefony, ale ani internet. Když starostové dostali do svých e-mailových schránek zprávu se speciálním telefonním číslem, na které se mohou v případě problémů s elektřinou obracet, nemohli si ji ani přečíst. K informacím se nemohli dostat kvůli nefungujícím sítím ani prostřednictvím mobilů.
Velkou část Šluknovského výběžku pokrývá signálem vysílač na Jedlové, který je v lesnatém terénu. Energetici teď prořezávají okolí elektrického vedení, aby se podobná kalamita příště neopakovala.

„Podle zákona by měli prořezávky v ochranném pásmu dělat vlastníci pozemků. V 90 % případů to ale musíme zajistit prostřednictvím našich dodavatelů,“ řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová.

Zajištění dostatečné kapacity náhradního zdroje elektrické energie pro vysílač na Jedlové bylo jedním z bodů jednání zástupců Krásné Lípy s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru Drahoslavem Rybou.

Hasiči se budou v příštích měsících zabývat především fungováním jejich vysílačkové sítě Pegas.

Na Šluknovsku vyjížděli hasiči k desítkám popadaných stromů.
Na Děčínsko opět udeřil silný vítr. Láme stromy, lidé nemají elektřinu