LIDÉ BEZ ELEKTŘINY

Nejvíce práce nadělal silný vítr energetikům, v některých částech republiky, například na Českolipsku, vyhlásili kalamitní stav. Do terénu vyrazily všechny havarijní čety, na výpomoc povolali energetici také externí techniky. Část poruch energetici opravili již během noci na pátek, dalších pak během pátečního dopoledne.

„Již se nám podařilo se obnovit dodávky elektřiny v lokalitách Chřibská, Jetřichovice, Arnoltice, Bynovec," uvedla krátce po pátečním poledni mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. V tu dobu technici pracovali ještě v okolí Jiřetína pod Jedlovou. Dohromady se bez elektřiny na Děčínsku ocitly v pátek ráno a dopoledne stovky domácností.

Mohlo by vás zajímat: Stávka! 8. března autobusy nevyjedou

Bez elektřiny se ocitla i část Krásné Lípy na Šluknovsku, kde výpadek zasáhl část města, ve které je radnice nebo základní školy.

„Děti se přesunuly do kulturního domu, kde pro ně škola připravila náhradní program," popsal opatření starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Není to přitom v posledních měsících poprvé, kdy byla tato část města bez elektřiny. Naposledy se zde s podobným výpadkem proudu po řádění větru potýkali v závěru loňského roku.

Zajímavá podívaná se naskytla lidem z Varnsdorfu. Na Studánce totiž vítr natolik rozhýbal elektrické dráty, že se chvílemi k sobě přiblížily. To se neobešlo bez efektního jiskření.

NEHODA VLAKU

Problémy vítr nadělal také v železniční dopravě. Mezi Rybništěm a Krásnou Lípou na Šluknovsku narazil osobní vlak do spadlého stromu.

„Ve vlaku bylo pět cestujících, kterým se nic nestalo. Museli ale počkat ve vlaku, než byla volná cesta. Vzhledem k nedostupnosti je totiž nebylo možné evakuovat," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Vlaky mezi Rybništěm a Krásnou Lípou nejezdily přibližně dvě hodiny. Velmi lehce poškozený vlak po odstranění stromu drážními hasiči pak sám pokračoval v cestě.

Čtěte i zde: KRÁTCE: Co se děje na Děčínsku? Přečtěte si stručný přehled

DESÍTKY VÝJEZDŮ

K popadaným stromům vyjeli hasiči během páteční noci a brzkého ráno v celém Ústeckém kraji téměř padesátkrát, nejčastěji to bylo právě na Děčínsku.

„V okresu Děčín vyjeli hasiči odstranit stromy ze silnic v šesti případech – v Doubici, ve Šluknově, Krásné Lípě a v Chřibská," uvedl krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na Litoměřicku hasiči vyjížděli například na Lovečkovicko, kde část spadlého stromu překážela v silnici.

„Jednalo se o špičku padlého stromu. Na místě bylo nalezeno i uražené zrcátko od auta. Zřejmě o překážku nějaký řidič zavadil," řekl starosta Lovečkovic Radek Černý, který společně se zaměstnanci obce v pátek okolí obce kontrolovali a zjišťovali případné škody od větru.

„V souvislosti se silným větrem se neudálo se nic dramatického, až na několik popadaných větví a zmíněný spadlý strom v těsné blízkosti cesty," dodal Černý. Další spadlé stromy a větve odstraňovali hasiči také u Třebušína a Snědovic.

Silnici mezi Milešovem a Kostomlaty pod Milešovkou v pátek ráno zcela zablokoval spadlý smrk. Padl přímo do prudké zatáčky – na místo ihned vyjeli lesníci, kteří strom z cesty během pár chvil odstranili.

Lesníci také ještě v pátek upozornili, že nemohou znát přesné výše škod, které vítr v lesích napáchal. Kvůli bezpečnosti je vyrazí sčítat až poté, co vítr ustane. ustane.

Psali jsme i zde: FOTO: Hasiči postavili v Děčíně protipovodňovou stěnu, Mandava dosáhla 2. stupně

Na Ústecku hasiči vyjížděli k osmi událostem.

„Většinou šlo o popadané stromy na komunikace v obcích Ryjice, Řehlovice, Malečov, Stebno, Hostovice a na Střekově. V Homoli u Panny spadl strom na telefonní vedení," popsal Lukáš Marvan.

Vítr působil komplikace také přímo ve městech. Například na Tržním náměstí v centru Teplic nevydržel nápor vichřice jeden z tamních stánků a posunul se až k autu s grilovanými kuřaty, o který se zastavil. V Šanovském parku pak byly ráno popadané popelnice a kontejnery. Policisté měli ve svých záznamech o událostech v noci nahlášené polámané větve na silnicích v Bílině.

Zdroj: Deník/Luděk Stínil

V Děčíně zase vítr rozfoukal kontejnery na odpady. Například v Březinách jich v pátek ráno leželo na zemi hned několik, jeden modrý, na papír, dokonce odletěl několik metrů (viz video). Kdyby kolem něj v tu chvíli někdo šel, mohl skončil s vážnými zraněními. Z kontejnerů se navíc vysypaly na sídlišti odpady.

„Nám dětská Tatra odletěla na auto. Kromě promáčkliny máme i pěkně sedřený lak," postěžovala si například Monika Gondová z Tisé.

V noci na sobotu měl vítr podle předpovědi meteorologů slábnout. Silný vítr je důsledkem bouře Doris, která postupuje z Velké Británie do Evropy.

Mohlo by vás zajímat: Děčín nechce platit 36 milionů, bránit se korekci dotace hodlá i soudní cestou