Stačí otevřít některý z kelímků a přivonět. Vítejte v sídle společnosti Nobilis Tilia na Vlčí Hoře.

„Máme i svojí botanickou zahradu a čajovnu, které mohou zájemci navštěvovat.

A nabízíme jim i možnost exkurzí do našich výrobních prostor, kde se seznámí s procesem zpracovávání bylinek a dalších produktů,“ vysvětluje jednatel a zakladatel kosmetické firmy Zbyněk Šedivý. Vystudoval přírodovědeckou fakultu a už více než dvacet let se profesionálně zabývá vlivem léčivých rostlin na zdraví člověka a jeho krásu.

„Tím, že umožňujeme výletníkům a turistům vstup do našich prostor, můžeme jednak osvětlovat význam bylinek a účinky přírodní kosmetiky, ale také je to náš vklad k rozvoji cestovního ruchu. Návštěvníci Českého Švýcarska mají možnost poznávat nejen zdejší krajinu, ale i regionální produkty,“ připomíná šéf firmy. Ta kdysi začínala svoji činnost v Krásné Lípě a od tohoto působiště také vznikl latinský název Nobilis Tilia.

Firma zpracovává desítky druhů bylinek z celého světa. Získává z nich rostlinné silice a éterické oleje rozmanitých vůní. Některé z nich jsou našemu nosu libější, jiné méně. Podstatné jsou ale jejich léčebné či relaxační účinky.

„Mezi vonnými esencemi a oleji mají zastoupení i ty, které pocházejí z našeho regionu. Jsou to například vůně borovice, modřínu a jedle, ale také mateřídoušky. Používáme i měsíček či arniku,“ jmenuje Zbyněk Šedivý škálu některých zdrojů vůní a olejů. Při exkurzích a pořádaných kurzech se zájemci o přírodní kosmetiku dozvědí spoustu zajímavostí. Ale složení té či oné mastičky a nebo jiného produktu budou vyzvídat marně. Recepturu si firma bedlivě chrání, je to její „rodinné stříbro“.

Dáma a vůně patří k sobě jako chlap a sekera. Není proto divu, že kosmetika pořád zůstává především ženskou záležitostí. V poslední době se ale o využití přírodních produktů zajímá i stále více mužů. Také chtějí příjemně vonět a lépe pečovat o své tělo.

„Ne každému musí všechno příjemně vonět. Třeba náš pejsek, ten aromaterapii nenávidí. Nevím z jakého důvodu, ale když zmíním čajovník, hřebíček a nebo něco podobného, tak ode mne mizí hodně daleko,“ vypráví se smíchem Zbyněk Šedivý. Jedním dechem pak dodává, že manželka má k přírodní kosmetice velmi blízký vztah a využívá ji.

„Sám jsem velice častý konzument. Oleje si dávám do koupelí, na virózu a angínu používám třeba čajovník a když se říznu, tak si tu ránu ošetřím levandulí,“ říká jednatel společnosti Nobilis Tilia.