Rumburskou radnici opustí dosavadní místostarosta Ladislav Pokorný (ČSSD). Dnes večer ho odvolalo zastupitelstvo. Vyzval k odchodu svého kolegu Darka Švába (ČSSD), který podle něj manipuloval veřejnými zakázkami a způsobil, že se město dostalo do problémů se zákonem. Šváb ale hlasování o důvěře na rozdíl od něj ustál. Starosta Jaroslav Sykáček (ČSSD), který také zatím zůstává ve funkci, před hlasováním prohlásil, že se Švábem v jednom vedení města už sedět nebude.

Zastupitelstvo jedenáctitisícového města zmítaného sociálními nepokoji se po několika hodinách dohadů dostalo k osobním sporům jednotlivých členů vedení města. Starosta Sykáček a místostarosta Pokorný kritizovali druhého ze tří místostarostů Švába, prý s ním už odmítají spolupracovat.

„Měli jsme řadu rozporů a situace eskalovala v období těch nepokojů. Nepřispěly k tomu ani zprávy, které se ke mně dostaly, že kolega činí kroky proti radnici. Ale nechtěl bych to konkretizovat,“ prohlásil Pokorný. Šváb podle něj za zády ostatních členů rady města manipuloval veřejnou zakázkou. „Dostali jsme se do rozporu se zákonem a hrozí nám reálně trestní zodpovědnost,“ dodal. Pokornému se podařilo vyvolat i hlasování o důvěře pro jednotlivé členy vedení města.

Zastupitelé je ale postavili do paradoxní situace. V hlasování odvolali jen Pokorného, zatímco Sykáčka nechali se zbylými dvěma místostarosty ve funkci. Zda v ní zůstane navzdory svému prohlášení, ale zatím neřekl. Místní, kteří na zastupitelstvu vydrželi celých pět hodin až do hlasování, dávali poté najevo svou nespokojenost. „Radnice v takovém stavu by už o ničem neměla hlasovat a počkat, než se dokáže dohodnout,“ řekl jeden ze stěžovatelů.

Místní, kteří na zastupitelstvu vydrželi celých pět hodin až do hlasování, dávali poté najevo svou nespokojenost. „Radnice v takovém stavu by už o ničem neměla hlasovat a počkat, než se dokáže dohodnout,“ řekl jeden ze stěžovatelů. Zastupitelstvo pak ale pokračovalo dál do noci a skončilo až ve 22:35; mimo jiné schválilo vyhlášku, která zakazuje provoz automatů mezi půlnocí a 10:00. Ve dvou problémových ulicích dokonce budou automaty zcela zakázány.

Čtyřicetiletý Šváb je považován za jednoho z nejmocnějších mužů politiky ve Šluknovském výběžku a spojence šéfa sociálních demokratů Jaroslava Foldyny. Místostarostou za ČSSD se poprvé stal už jako sedmadvacetiletý a pak byl zvolen ještě třikrát. Zároveň vede místní Lužickou nemocnici. Sykáček je v současnosti zároveň senátorem za Děčínsko. V Rumburku dosud vládla 14 hlasy ze 23 koalice ČSSD, KSČM a SNK-ED.

S využitím ČTK