Dokončení se odkládá. Nikterak překvapivá informace u velkých staveb zazněla také u Vilsnické spojky. Její finalizace se posouvá o několik měsíců.

Už za necelé dva měsíce se měla Ústecká ulice proměnit v dopravně relativně klidnou část města a auta měla na krajské město uhánět po zbrusu nové Vilsnické spojce mimo tovární čtvrť. Zpočátku vše klapalo, na estakádě přibývalo jedno mostní pole za druhým, podobu začínala nabírat i silnice mezi továrnami a železniční tratí.

V poslední době se ale výstavba Vilsnické spojky zasekla. „Dosud byl vydán předběžný souhlas s prodloužením doby pro uvedení stavby do provozu, a to k 1. červenci,“ potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Nina Ledvinová. S prodloužením termínu dostavby Vilsnické spojky souvisí také zpoždění úplného otevření podjezdu Pětimostí.

Podle Ledvinové požaduje prodloužení termínu pro dokončení nejočekávanější dopravní stavby v Děčíně za poslední desítky let stavební firma. „Požadavek na prodloužení termínu vyvolaly nepředvídatelné změny stavby, například kvůli jiné poloze inženýrských sítí, což vyvolalo nutnost provedení dočasné přeložky hlavního vodovodního řádu,“ doplnila Nina Ledvinová s tím, že ŘSD v současné době tento požadavek řeší.

Stavební firma měla na postavení Vilsnické spojky podle smlouvy 18 měsíců od převzetí stavby, tedy od poloviny září 2016. Původní harmonogram tak počítal s jejím dokončením do konce dubna letošního roku. Aktuální stavební povolení je platné pouze do konce června.

„Pokud by stavební firma termín nedodržela, hrozí jí velké sankce,“ připomněl náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl a dodal, že jednotlivé části Vilsnické spojky by měly být postupně zprovozněné tak, jak budou dokončené.

Téměř dvoukilometrová Vilsnická spojka je součástí rozsáhlejšího dopravního řešení, které má odvést dopravu z centra města. Jeho první částí byl už před 30 lety Nový most, Vilsnická spojka je tedy teprve druhým dílem skládačky. Postavit je třeba ještě přivaděč k dálnici a obchvat okolí Kamenické ulice.

ZDRŽENÍ NA MOSTĚ

Kromě Vilsnické spojky nabrala velké zpoždění také další stavba ŘSD v Děčíně. Nový mostek na Pivovarské ulici měl být hotový do konce loňského listopadu, avšak i u této stavby byly problémy s přeložkami sítí. Stavební firma s nimi začala v květnu, jenže pro další práce jí chyběla potřebná povolení. A tak byl mostek řadu měsíců uzavřený, aniž na něm někdo pracoval. To vyvolalo u obyvatel Děčína velkou vlnu nevole, protože už tak komplikovaná doprava ve městě dostala další zásah.

Zatím posledním termínem, kdy by po mostku přes Jílovský potok měla znovu projet auta, je začátek června.

Další dopravní komplikace měla nastat tento týden v pondělí, kdy měla začít očekávaná revitalizace Podmokel. Ta s sebou ponese uzavírky ulic i omezení parkování. Magistrát ale na poslední chvíli kvůli počasí začátek oprav levobřežního centra města o týden posunul. Začít by tak měly v pondělí 12. března.