„Policisté zastaví vozidlo, zkontrolují řidiče, provedou běžnou kontrolu a nabídnou bezplatnou kontrolu zraku," popsala policejní mluvčí Šárka Poláčková.

ZSRD – tato písmenka předčítají řidiči ze zkušební tabule optiků. Někteří  mají problém přečíst i středně velká písmena, někteří se dostanou až 
k těm nejmenším.

„Jsem řidič z povolání a delší dobu zjišťuji, že na dálku hůře vidím. Proto jsem si nechal preventivně přeměřit zrak. A částečně se mi to potvrdilo, něco málo tam je na dálku," řekl jeden z řidičů Lukáš Vaščík. Byl jedním z několika desítek řidičů, kteří nabídku BESIPu, policie a optometristů využili. Ne všichni ale dopadli stejně dobře.

„Měli jsme tu jednu paní, která viděla opravdu hodně špatně. Ta viděla jen půlku optotypu, a to ještě s obtížemi. Tedy polovinu zkušební tabule. Ta by měla každopádně jezdit v brýlích. Jinak většina lidí vidí poměrně dobře," říká optometristka Vendulka Tomsová.

Úterní měření zraku ve Vilsnici je součástí velké preventivní akce pořádané BESIPem, policií a sdružením optometristů – Bezpečně za volantem – péče o zrak.

„Akce probíhá v celé republice a je první svého druhu v Evropě. Myslím si, že má hodně velký význam. Řidič totiž většinou naposledy projde kontrolou zraku, když si dělá řidičský průkaz. A pak si očí nikdo až do 65 let nevšímá. Nebezpečí je především v tom, že se zrak horší plíživě, takže si to člověk neuvědomuje," říká Jan Pechout z BESIPu.